Pád na hubu
v Paklenici

perex

Milujete to. Lezení, ferraty, horské kolo, potápění, paragliding… Ovšem ve chvíli, kdy se snažíte nadchnout pro outdoorovou věc svou drahou polovičku, přichází úskalí. Jak na to, aby společné první zážitky byly pozitivní, ale hlavně bezpečné?

Kredity

T: Pavel Oliva F: archiv Pavla Olivy, S. Mitáč, Red Bull

Text 1

Na základně se rozezvoní vysílačka a my vyjíždíme na kolaps na základní škole – je začátek září a paní učitelka zjevně neunesla nápor studentů dychtivých po vzdělání. Po cestě k inkriminovanému ústavu přemýšlím nad kamarádovou otázkou: “Prosím tě, mám novou přítelkyni a chtěl bych ji vzít poprvé na ferraty… Kam? Kdy? S čím?” Pravdou je, že chcete-li nadchnout svou polovičku či potomka pro váš oblíbený sport, nemusí být vaše snažení zrovna jednoduché. 

I když se domníváte, že se váš novopečený lezec cítí jako habešký princ obložený obveselovačkami, opak může být pravdou. A tak je záhodno mít v záloze plán obratu, návratu a rychlého zchlazení emocí bez pomoci násilí. Předně je nutné uvědomit si, že vaše nadšení pro věc nemusí parťák sdílet ve stejné míře, proto je lepší začít zvolna a pohodově se zenovým klidem eskymáka.

Galerie 1

Text 2

Zvažte, co všechno by měl váš svěřenec umět, a zdali na takovou výuku stačíte. Stejně jako expedice je plánování prvního výstupu v životě týmovou záležitostí. Poté, co nabídnete své polovičce nechce-li s vámi sdílet plecháček a brkaši z pytlíku, je fajn pomýšlet i na nejhorší. 

Dostane-li člověk poprvé do ruky lékárničku do hor, může si připadat jako v televizním kvizu. Bohužel ale na horách nelze přejít neznalost izofólie slovy: “Nevím, dál…” Samozřejmostí je, že vybavení, které nosím, umím i použít. Proto je vhodné projít před odjezdem komodity a fakta, které se pojí s krizovou připraveností všude v přírodě. 

Pýcha předchází pád

Je po šesté ráno a slunce nad chorvatským parkem Paklenica začíná zvolna prohřívat skály. Náš hlavní protagonista příběhu, Lukáš, má dávno sbalené cajky pro sebe i novou přítelkyni Lenku, která se sotva probírá a rozhodně nemá tušení, co ji čeká. Výstup ve stěnách různé obtížnosti a typologie jí Lukáš přirovnal k umělé smíchovské stěně pod obtížností 3 až 4 a okořenil to smířlivým: “Prosim tě, v klidu, nahoru nepoletíš a dole tě najdu.” 

Je dosnídáno a už po svých stoupají k prvním vertikálám. Na otázku, proč je batoh tak těžký, Lukáš odvětí sarkastickým: “Život taky není lehkej, tak neboj Miláčku!” 

Jakmile dosáhnou kýženého nástupu, začíná vytahovat lano s úvazkem. Na mapě cest vybírá rádoby “big wall” výstup na jeden štand ve stěně – Lenka postup chápe a zatím rozpačitě vychutnává atmosféru parku. Lukáš nastoupá první cestu bez větších obtíží a Lenka s ním statečně drží tempo. 

Předěl / Citace

„Snažte se předat nutné znalosti
a zkušenosti tak, aby jste si byli jisti, že váš nový parťák zvládne i nestandardní situaci.”

Text 3

Při přechodu k další cestě následuje malý skalní ochoz na jedné straně sbíhající v kamenitý sráz. I když je možné zbudovat pro nejistou prvolezkyni lanové zábradlí, oba usuzují, že raději ušetří čas a opatrně ochoz projdou. Lukáš stále kontroluje Lenku, ale pro vlastní bezpečnost už nezbylo pozornosti. Malé zakopnutí a padá z ochozu do kamenitého svahu – bez křiku, bez většího hluku. Lenka si najednou uvědomí, co se stalo, a současně i fakt, že nemá tušení, co dělat. 

Zavolat pomoc?
Neví kam a neví vlastně ani kde jsou. Bohužel jediná informace, kterou jí Lukáš předal je, že jsou v národním parku a jdou na jednu ze západních stěn. 

Má se k Lukášovi snažit dostat?
Mohla by. Co když je zapotřebí jakýkoliv život zachraňující výkon, který sám nezvládne, například zástava masivního krvácení? 

Jak má bezpečně sestoupit ze svahu?
Lenka ví, že by dokázala slanit po kusu druhého lana co má v batohu, ale jak ho zakotvit? Naučila se jen využít umělý kotevní bod (borhák, plaketu apod.) či založit presku. Bohužel, nic takového v okolí není. 

Kde je Lukáš?
Slyší jen slabý hlas asi tak deset metrů pod sebou a po chvíli píšťalku. Dokáže její zvuk snáze lokalizovat, a tak volá po svahu, ať Lukáš píská dál, že se k němu pokusí dostat. 

Předěl / Citace 2

„Arogantně a zbytečně ohrozil své i její zdraví.”

text4

Lenka se rozhodne obhodit smycí jeden ze skalních negativů a spojit ji s lanem. V okolí bohužel stále nikdo, kdo by pomohl, nebo poradil. Jsou sami. Pozvolna sestupuje nepřehledným skalním terénem a za chvíli vidí batoh. O něco dál i svého Lukáše. Rukama si svírá stehno, na pravé holeni má silně krvácející, zející, nepřehlednou ránu – pravděpodobně tříštivou zlomeninu. 

I když Lenka nemá patřičné znalosti do skal, dokáže naštěstí racionálně jednat. Jediné, co ve svém batohu dobře zná, je lékárnička, a tak hbitě vytahuje škrtidlo a nakládá jej na Lukášovo stehno. Ten jí posléze vysvětlí, jak je oba zajistit proti pádu v exponovaném terénu pomocí jejího lana. Konečně volají pomoc a Lenka tlumočí dispečerovi lokalitu místa události přes Lukášovo šeptání. 

Po 40 minutách je pomoc na místě. Lukáš je schoulený v izotermické fólii a děkuje Lence, jak jen může, a samosebou cítí i pocit viny. Vystavil ji maximálnímu stresu nemluvě o ohrožení jejího zdraví. Zbytečně a s notnou dávkou arogance. 

Parťák, na kterého je spoleh

Jak by situace dopadla, kdyby Lenka nevěděla, co si počít s lékárničkou, je velká otázka. Třeba by vás překvapilo, jak by mnoho laiků se škrtidlem naložilo. Uzlík a mašle? Klacek a kroutit? Ne – správný postup je škrtidlo prostě jen ovíjet na stejném místě, u každé otočky s maximální silou. Kde? Jedině na paži či stehnu, tedy pouze tam, kde lze přitisknout tepnu k jedné kosti. 

Příprava neznalého prvolezce není jen o zapíchnutí prstu do mapy. Při zasvěcení bychom měli trénovat nejen lezeckou techniku, ale mluvit také o volání na krizové linky, orientaci v terénu, užití píšťalky, lékárničky, a vyžaduje-li to terén, i o improvizovaných lanových technikách. 

Ať je váš oblíbený outdoorový sport jakýkoliv, snažte se prosím se vší pokorou předat nutné znalosti a zkušenosti tak, aby jste si byli jisti, že váš nový parťák zvládne i nestandardní situaci. Být vyčouhlou fujarou, tedy mezi slepými jednookým králem, je docela snadné, ale vypiplat si z vlastních zkušeností nového parťáka je přeci jen lepší pocit. 

Facebook

TOC