Běžím, tedy piju...

perex

Pravidelné doplňování tekutin při vytrvalostním běhu je jasná věc. Z čeho se napijete nejlépe? Popíšeme si láhve, ledvinky nebo batůžky pro jejich uložení a samozřejmě stále oblíbenější camel bagy.

Kredity

T: Martin Kus, F: výrobci

Text 1

Při vytrvalostním běhu je tělo vystaveno značné zátěži, která je doprovázena ztrátou tekutin neboli dehydratací. Ta má za následek zhuštění krve a tím vyšší zátěž pro srdce a oběhovou soustavu, nižší schopnost těla ukládat svalový glykogen, narušení vnitřního prostředí a celkový pokles výkonnosti. Abychom těmto nežádoucím stavům předcházeli, musíme doplňovat tekutiny. Protože se s rostoucí zátěží snižuje také schopnost těla vstřebávat tekutiny, je nutné pít v malých a častých dávkách. I kdybychom při běhu pili celé litry nápojů, tělo bude schopné zpracovat pouze desítky mililitrů.

Každý vytrvalostní běžec tedy řeší otázku, jak tekutinu co nejpohodlněji při běhu uložit a jak zajistit časté pití tak, aby nebylo nutné běh neustále přerušovat.

Text 2

Láhev v ruce

 

Při svých pravidelných výbězích se často setkávám s běžci, častěji však s běžkyněmi, které nesou menší PET lahev v ruce. Toto je asi nejlevnější způsob, jak se při běhu napít, ale také nejméně pohodlný a efektivní. Láhev v ruce negativně ovlivňuje symetrii běhu, nedovolí uvolnit ruku, rameno a lopatku, a tak se horní část těla zatěžuje nerovnoměrně. Také napití vyžaduje buď zastavení, či notnou dávku šikovnosti. A ruku na srdce, běžecké tričko pobryndané na prsou není nic přitažlivého.

Běžecká ledvinka s lahví

 

Na trhu se dnes můžeme setkat s mnoha běžeckými ledvinkami, které mají jednu či dvě kapsy speciálně tvarované pro uložení lahví. Jsou lehké, anatomicky tvarované s absorpční vrstvou na vnitřní straně pro odvod potu. Také láhve mají různé systémy náústků, které usnadňují pití a umožňují tak doplňování tekutin za běhu. Osobně jsem několik typů vyzkoušel, a přesto že je většina současných ledvinek velice propracovaná a pohodlná, problémem zůstává hmotnost plné láhve. Ta má minimálně 0,5 kg, a ač je pevně uchycena v ledvince, přece jenom se při otřesech způsobených během přenáší mírné nárazy na tělo, což není úplně příjemné. Jak se časem láhev vyprazdňuje, tento nepříjemný efekt mizí, nicméně ideální to opravdu není.

Velbloudí hrb

 

Camel bag je měkký vak nejčastěji obdélníkového tvaru s hadičkou zakončenou náústkem. Do lehkého bežeckého batůžku vybaveného vnitřní kapsou na hydrovak a průchodkou na hadičku snadno vložíme camelbag s připravenou tekutinou a na jeden z ramenních popruhů upevníme hadičku. Její konec máme tak umístěn blízko úst a v případě potřeby nasajeme tekutinu z hadičky. Ventil se nejčastěji otevírá pouhým stiskem zubů a tak se hadička automaticky uzavře po ukončení pití. To umožňuje velmi častý a pravidelný přísun tekutin v malých dávkách, což je z hlediska zamezení dehydratace ideální. Co se pořizovacích nákladů týká, je camel bag s běžeckým batůžkem poměrně nákladná varianta nicméně z hlediska funkce ta nejlepší.

Pítko typu SmarTube

 

Zajímavým řešením doplňování tekutin je picí hadička SmarTube. Ta má na konci redukci pro uchycení na klasickou PET láhev. Tu můžeme vložit dovnitř batohu či do některé z vnějších kapes a hadičku vyvést na ramenní popruh či kamkoli jinam. Výhodou je vyšší univerzálnost (PET lahve jsou laciné a dostupné v mnoha velikostech), nízká pořizovací cena pohybující se okolo 350 Kč a také velmi snadná údržba. Nevýhodou je tvar PET láhve, která není plochá jako camel bag a tak může v ultralehkých běžeckých batůžcích tlačit do zad.

Pojďme si teď představit několik zajímavých produktů souvisejících s naším tématem.

produkty

Osprey-Talon-8-UNIVelká běžecká ledvinka od amerického výrobce Osprey obsahuje dvě vertikálně a symetricky umístěné láhve. Střední velká kapsa pojme výživu i lehkou větrovku. Masívní bederní popruh zajišťuje dobrou stabilitu. Kapsy po stranách bederního popruhu zvyšují celkový objem na 8 l. Ledvinka je vhodná zejména pro dlouhé běhy, kdy je nutné mít sebou lehké oblečení, výživu a vyšší objem tekutin. Hlavní otázkou zde zůstává, zda pro tyto účely není vhodnější batůžek, kde se váha rovnoměrně rozdělí mezi bedra a ramena.

orientační cena včetně lahví: 1 390 Kč

Mizuno-EnduraPakLehký a anatomický běžecký batoh od známého výrobce běžeckých bot Mizuno doplněný dvoulitrovým camel bagem. Popruhy jsou lehké, prodyšné a anatomicky tvarované. Celkem čtyři kapsy (dvě boční a dvě čelní) poskytují dostatek prostoru pro lehké oblečení, výživu a další drobnosti. Mnoho reflexních prvků a možnost uchycení led diody. Celková váha s prázdným hydovakem je 475 g.

orientační cena včetně hydrovaku: 1 890 Kč

Salomon-S-LAB-Advanced-Skin-Hydro-12Zajímavý a inovativní běžecký batoh vyrobený z měkké, prodyšné a velmi elastické tkaniny. Díky ní doslova obepíná tělo a výborně sedí na zádech. Základním prvkem pro umístění tekutin jsou dvě láhve na gelové nápoje umístěné na ramenní popruzích. Ty jsou opatřené ventily otevírající se stiskem zubů. Vnitřní kapsa je připravena pro camel bag SOFT RESERVOIR 1,5 L, který však není součástí batohu a je nutné ho dokoupit. Další doplňky jako píšťalka, clipy na uchycení trekových holí a bezpečnostní přikrývka využijí spíše outdooristé než běžci, nicméně jsou příjemným bonusem. Ač patří batoh S-LAB Advanced Skin Hydro 12 k tomu nejlepšímu na trhu, jeho cena je mírně řečeno přemrštěná. Když totiž připočteme cca 1 000 Kč za hydrovak, vyjde nás celý baton na více než 5 000 Kč, což už je opravdu hodně.

orientační cena včetně dvou lahví bez hydrovaku: 4 250 Kč

tatonka-power-unit-1l-originalJednoduchá, lehká a plně funkční běžecká ledvinka od německého výrobce Tatonka. Hmotnost prázdné ledvinky je pouhých 110 g. Umístění láhve je zcela symetrické, ventilem nahoru. To eliminuje nemilá překvapení v podobě vypadávání láhve či vytékání jejího obsahu. Vnitřní strana je dostatečně polstrována pro pohodlí a absorpci potu. Kapsička na drobnosti či výživové gely. Levné a přitom plně funkční řešení doplňování tekutin při vytrvalostním běhu.  

orientační cena: 349 Kč

Asics-Running-WaistpackAnatomická ledvinka od renomovaného výrobce běžeckého vybavení Asics. Láhev je uložena horizontálně a zajištěna pružnou pojistkou. To vyžaduje láhev s naprosto těsným ventilem. Výhodou jsou reflexní prvky po celém obvodu ledvinky a zadní clip na uchycení led diodové svítilny. Velmi podobné řešení jako v případě Tatonky za nepatrně vyšší cenu.

orientační cena: 490 Kč

text 3

Přeji vám hodně naběhaných kilometrů a pamatujte prosím na hlavní zásadu při dlouhých bězích. „Jakmile se dostaví žízeň, je na doplňování tekutin už pozdě!“

Facebook

TOC