"Dva tisíce trojky" na vodě

perex

Oblečení v neoprenu a helmě s lodí na rameni a pádlem v ruce nastupují na vodu nejmladší vodáčtí talenti. Většině je kolem jedenácti, už mají zkušenosti ze závodů a další je letos čekají. Na trénincích je však očividně nepohání ctižádostivost, ale čistá radost ze sportu, který je baví.

Kredity

T: Natálie Šírová F a V: Standa Mitáč

Text 1

V podvečerním slunci se blížíme k umělé divoké vodě v pražské Tróji. V peřejích už řádí skupinka náctiletých vodáků, my však hledáme jedny z těch nejmladších.

Trenérka Radka nám se svými nejmladšími svěřenci předvádí na klidné vodě otočku v bráně. „Ze strany k bráně, závěs, záběr a ven! Ta loď ti couvla, nesmí ti couvnout!“ křičí povely. Ve skupině nejmenších kajakářů je i osmiletý Mário, který má s otočkou v bráně ještě trochu problémy, i tak ale statečně pádluje.

Galerie 1

Text 2

Trénink začátečníků právě končí a na vodu nastupují ostřílenější „dva tisíce trojky“, jak je trenéři podle ročníku označují. Tihle už mají za sebou i závody. Většina z nich se v kajaku nebo na singlu prohání čtvrtým rokem. Hodně dětí je právě nemocných, nebo odjelo na školy v přírodě, tak se na trénink schází jen čtyři kajakáři – Adam, Adéla a Vincent a nejmenší Matyáš, který jako jediný jezdí na singlu. Tihle vodáci mezi deseti a dvanácti lety už trénují na divoké vodě, zkušeně se pohybují mezi bránami po proudu i proti němu.

S eskymákem bez obav

 „Jakmile umí udělat eskymáka, není důvod je tam nepustit,“ vysvětluje trenérka Radka, jak staré děti se mohou prohánět v peřejích umělého kanálu. A tak nám dva tisíce trojky předvádí, co přes zimu natrénovali v tělocvičně a v bazénu. Nejdřív mezi bránami jezdí slalom a cvičí otáčení do protiproudu v bráně, na konci tréninku pak ještě sjíždí celou délku kanálu.

I když jejich jízda působí samozřejmě a na vodě je na první pohled lodě poslouchají jak hodinky, mají i malí vodáci občas strach. Na singlu umí jezdit dobře, dnes má ale Matyáš v očích slzy. „Já se dneska bojím, dneska tu není můj táta,“ vysvětluje mi malý vodák. Přesto nakonec i on boj peřejemi zvládl. Jeho jízdu hodnotí kamarád Vincent: „Na to, že jede na singlu, tak si to dává.“ Právě sjíždění celého kanálu od shora až dolů má Vincent na trénincích nejradši.

Předěl / Citace


„Občas si některý ze čtveřice lokne Vltavy nebo dostane ťafku přímo do obličeje…”

Text 3

„Musíš to rozjet!“ křičí trenér Jirka na Adama v bílém kajaku, který jede jako první závěrečný úsek kanálu s největšími peřejemi. Občas si některý ze čtveřice lokne Vltavy nebo dostane ťafku přímo do obličeje, přesto všichni zdolávají rozbouřenou vodu až k umělému balvanu, který čeří vodu na konci kanálu.

Po jeho splutí malí vodáci ještě trénují přejezd od jednoho břehu ke druhému přímo skrz vodní válec. Je vidět, že to vyžaduje zvládnutou techniku. Chce to mít cit a správně do vln najet, jinak vás voda přetočí hlavou dolů. Děti hbitě kmitají z jedné strany na druhou, pak si Adéla špatně najede, bokem se převrátí a zmizí pod hladinou. Proud její loď odnáší dnem vzhůru. Je vidět marný boj, a když se pokus o eskymáka nedaří, vyplave Adéla na hladině vedle převrhlého kajaku. „Vyjela jsem moc nahoru a překlopilo mě to. Vyhodilo mě pádlo,“ vysvětluje důvod svého cvaknutí o chvíli později. Ve vodáckém slangu se podobnému opuštění lodi říká „krysa“.

V deseti až dvanáctiletých vodácích se mísí dětská hravost a probouzející se soutěživý duch. Čeká je řada závodů, a tak se ptám, co by na svém ježdění chtěli zlepšit. „Všechno, potřebuju zlepšit techniku i rychlost,“ odpovídá nejstarší Vincent zodpovědně. Za nejtěžší závod, co kdy jel, považuje Opavu, na které prý budí respekt úzká šlajsna.

Na konci tréninku se děti osmělily a předvádí nám na klidné vodě eskymáky a další triky. I Matyáš už se zbavil strachu, celý mokrý se směje a dovádí ze všech nejvíc.

 

VIDEO: Vincent, Adam a Matyáš: Co se nám líbí na divoké vodě?

Předěl / Citace 2


„I Matyáš už se zbavil strachu, celý mokrý se směje a dovádí ze všech nejvíc.”

Galerie děti

info box

Areál vodních sportů v pražské Tróji je určený pro trénink vodního slalomu a raftingu. Kanál je 410 metrů dlouhý a jeho šířka dosahuje 14 metrů. Vodácká obtížnost divoké vody je zde klasifikována jako WW III–IV (na škále WW I–VI). Na umělých vltavských peřejích už se konala nejedna vodácká soutěž, naposledy tu proběhl Světový pohár (víkendu od 20. do 22. června).

Rocnik 2003 06

Mezi kajakem a takzvaným singlem je pro laika na první pohled patrný rozdíl hlavně v pádlech. Na kajaku se používá oboustranné kajakářské pádlo, kterému se říká dvojpádlo. Na singlu se jezdí s pádlem, které má list pouze na jedné straně. Singl je zkratka pro název singlkánoe, tedy kánoe pro jednoho. Většina vodáků-laiků má zkušenosti spíš s jízdou na tradiční kánoi pro dva. Oba typy lodí, kajak a singl, se liší i v dalších parametrech a oba slouží k různým typům vodních sportů.

 

Kajak

 

Rocnik 2003 01

 

Single

 

Rocnik 2003 04

 

Autor

Natálie Šírová

Autor

Vystudovala Žurnalistiku na UK. Pro Aventuro připravuje rozhovory do rubriky “Na pokec”.
Pochází z Krkonoš, kde běhá a jezdí na prkně. Ráda také leze a cestuje – to ji učí brát život s humorem.

Standa Mitáč

Editor

Vystudoval obor Tisk a foto na UK, teď je na Mediálních studiích. Pracoval pro ČT a a Mf DNES. Nyní dělá web eMontana.cz.
Závislý na stavech, kdy neřeší datum –
v horách nebo na písku. Neléčí se.

Facebook

TOC