Jak si kdo ustele,
tak si také lehne.

perex

východ slunce s hrnkem horkého čaje v dlaních JE OSVĚŽUJÍ ZÁŽITEK. Aby si takové romantické ráno člověk doopravdy užil, měla by mu předcházet klidná noc v teple, suchu a pohodlí. Mít stan a dobrý spací pytel není definitivní výhra. Dnes se podíváme na karimatky.

Kredity

T: Martin Kus, F: archiv výrobců

Text 1

Kvalita podložky, na které spíme, může mít zásadní vliv na výsledný tepelný komfort ve spacáku. Jakou podložku neboli karimatku si tedy vybrat? A co upřednostnit? Váhu, objem nebo izolační schopnosti? Pokusím se na tyto otázky stručně a jasně odpovědět.

Karimatky na současném outdoorovém trhu můžeme rozdělit v zásadě do dvou skupin. Pěnové a samonafukovací.

Pěnové karimatky jsou vývojově starší. Hojně se začaly používat už před mnoha desítkami let. Jsou konstrukčně jednoduché a tím velmi spolehlivé. Mají nízkou hmotnost, ta je však vykoupena značným objemem. Jejich neskladnost je právě to, co vadí snad každému uživateli. Pěnovou karimatku nelze umístit dovnitř batohu, proto se různě připíná či přivazuje z vnějšku, kde je pak vystavena veškeré nepřízni počasí, což se řeší různými nepromokavými obaly buď přes samotnou karimatku, či přes celý batoh i s karimatkou. Další nevýhodou je poměrně nepohodlné spaní. Pokud se její tloušťka pohybuje mezi obvyklými osmi až dvanácti milimetry, většina nerovností povrchu se protlačuje na tělo a spánek není úplně ideální.

Pěnové karimatky se dnes vyskytují v několika variantách. Nejmenší a nejtenčí je tzv. alu-matka. Jedná se o tenkou podložku s hliníkovou fólií, která je lehká (cca 130 g) a po sbalení velmi malá a skladná. Její cena je zanedbatelná (cca 90 Kč). Tím ale její přednosti končí. Schopnost izolovat je minimální a o pohodlí při spánku nelze vůbec mluvit. U mnoha zákazníků dodnes přetrvává mýtus o zázračné schopnosti hliníkové fólie “odrážet” teplo zpět k uživateli a tím zvyšovat jeho teplotu. Podle výrobců hliníková folie zvýší tepelnou izolaci zhruba o 20 %. V případě alu-matky, která sama o sobě neizoluje téměř vůbec platí, že 20 % z ničeho je opět nic. Lze ji tedy doporučit pouze jako podložku chránící spacák před nečistotou a vlhkostí.

Běžné pěnové karimatky vyrobené z polyethylenu s polootevřenými póry jsou z hlediska tepelné izolace podstatně lepší. Jejich hmotnost je vyšší (cca 150–400 g) stejně tak i rozměr po sbalení. Cena se pohybuje přibližně od 100–250 Kč. Polyethylen je však málo odolný vůči mechanickému zatížení, což má dva negativní dopady. Jednak se karimatka po čase slehne na zlomek své původní tloušťky a pak trpí třením o terén, takže brzy můžeme na jejím povrchu zaznamenat trhliny, či dokonce vydřené díry. Proto doporučuji karimatky s povrchovou úpravou. Bývají nepatrně dražší, ale jejich životnost je delší a údržba podstatně jednodušší. Vzhledem k výše uvedeným nevýhodám polyethylenu hledali výrobci materiál, který by se pro karimatky hodil lépe.

Evamatka – tlustá pěna, která neslehne

Takovým se záhy stal ethylvinylacetát (EVA). Tento syntetický materiál s uzavřenými póry se používá nejen na výrobu karimatek, ale i jako mezipodešve běžeckých a trekingových bot tlumící nárazy při došlapu. Karimatky z materiálu EVA (nazývané také evazotky) jsou cca třikrát dražší než ty klasické, avšak jejich izolační schopnost, tvarová paměť a odolnost proti nasáknutí tuto vyšší cenu jednoznačně vyváží. Jejich povrch je velmi adhezivní, takže nekloužou, lépe vyrovnávají terén a neslehávají se. Viděl jsem evazotky našich zákazníků po mnohaletém používání a jejich tloušťka byla stejná, jako na začátku. Při používání evazotek je třeba mít na zřeteli, že materiál EVA špatně snáší vysoké teploty. Už i karimatka ponechaná za sklem auta v horkém letním dni se lehce deformuje. To samé platí při manipulaci u táboráku, kamen nebo ústředního topení.

Profilované karimatky z polyethylenu s uzavřenými póry jsou asi nejnovější technologií v této oblasti. Bublinovité výčnělky poskytují měkkost a pohodlí při spánku a zároveň zadržují vzduch, který izoluje. Prohlubně do sebe při složení karimatky zapadají, čímž se minimalizuje rozměr po sbalení. Hmotnost bývá cca 450 g. Typickým příkladem jsou karimatky Z-rest a Z-Lite od renomovaného irského výrobce Therm-a-rest. Jejich cena se pohybuje okolo 1 000 Kč, čímž se už bohužel dostávají na úroveň samonafukovacích karimatek.

Předěl / Citace

„Viděl jsem evazotky našich zákazníků po mnohaletém používání a jejich tloušťka byla stejná jako na začátku.”

Text 2

Samonafukovací karimatky jsou vyrobeny z pěnového materiálu s extrémně otevřenými póry. Ten je zalaminován do nepropustné tkaniny. Po otevření ventilu nasává pěnový materiál vzduch a tím se karimatka nafukuje. Pro dosažení požadované tvrdosti je však nutné karimatku dofouknout ještě ústy. Při balení se otevřením ventilu a rolováním karimatky vzduch z pěnového materiálu opět vytlačí ven. Kombinace pěny a vzduchu vykazuje vynikající izolační vlastnosti. Obrovskou výhodou je i malý rozměr po sbalení (cca 15 x 25 cm) a tím možnost uskladnění karimatky uvnitř batohu. Tato výhoda a je ale vykoupena vyšší hmotností (800–900 g).

Samonafukovací karimatky jsou dnes k dispozici v mnoha rozměrech. Ten nejobvyklejší je 180 cm délka, 50 cm šířka a 2,5 cm tloušťka. Právě tloušťka karimatky má zásadní vliv na tepelnou izolaci, komfort a rozměr po sbalení. Do tloušťky cca 3 cm se karimatky balí přeložené, což znamená že jejich délka po sbalení je zhruba 25 cm. Karimatky 3,8 cm a silnější se balí nepřeložené, takže délka složené karimatky je zhruba 50 cm a už se tedy těžko vejde dovnitř batohu. Pokud nemá zákazník nějaké zdravotní komplikace či pokud není extrémně zimomřivý, pro pohodlné a bezpečné spaní stačí základní tloušťka 2,5 cm. Pohodlí je při tomto rozměru podstatně vyšší, než u té nejlepší pěnové karimatky.

Zákazníky od nákupu “nafukovačky” občas odradí její nižší spolehlivost. Při styku s jakýmkoliv ostrým předmětem totiž hrozí její propíchnutí. Součástí většiny karimatek je už dnes lepící sada, kterou lze takový defekt rychle odstranit. Při vícenásobném propíchnutí či propálení (jiskry od táboráku jsou to nejhorší, co nás může potkat), je však lepení zdlouhavé a občas i nespolehlivé. Další slabinou mohou být plastové ventily, které není úplně těžké rozšlápnout či jinak poškodit. Takové poškození už bohužel v terénu neopravíme a nezbývá nám, než strávit zbytek výletu spaním na vyfouknuté karimatce a to rozhodně není žádný med. Osobně jsem takto musel přečkat několik dní při sjíždění Hronu a že bych se vyspal do růžova, říct nemohu. Toto riziko je možné úplně eliminovat nákupem karimatky s kovovým ventilem.

Tvar a povrchový materiál karimatky jsou také faktory, které je třeba zohlednit. Co se tvaru týká, doporučuji spíše klasický obdélník. Modely zúžené v nohách jsou sice o něco málo lehčí, ale při spaní pod širákem není v lidských silách udržet nohy na zúžené části, ty pak vymetou veškerou rosu z trávy okolo a ráno je spacák v nohách na ždímání. Povrchová úprava by měla poskytovat co největší adhezi, aby tělo při spánku z karimatky neklouzalo. Nejčastěji se používá broušený polyester.

Při výběru vhodného typu karimatky je dobré vědět, že samonafukovací karimatky vykazují rychlý pokles tepelné izolace v podmínkách, kdy teplota klesá pod bod mrazu. Do drsných zimních podmínek se tedy doporučují raději silné a kvalitní pěnové karimatky. Renomovaní výrobci karimatek také udávají u svých výrobků hodnotu tepelné izolace R-value. Čím je hodnota vyšší, tím je lepší izolace.

produkty

aventuro_karimatky_therm-a-rest_05

Jedná se o vynikající karimatku renomovaného irského výrobce firmy Therm-a-rest. Poměr rozměru (63 cm x 196 cm x 2,5 cm) a hmotnosti (630 g) je jeden z nejlepších na trhu. Povrchový materiál 70d Nylon Grip Dot s protiskluzovou úpravou a vysokou odolností proti mechanickému poškození výrazně zvyšuje spolehlivost. Samozřejmostí je kovový ventil. Jako na všechny své výrobky poskytuje Therm-a-rest i na tento doživotní záruku. Nevýhodou této karimatky je snad jen její vysoká cena.

orientační cena: 3 190,- 

aventuro_karimatky_coleman_02

Jedná se o karimatku s vysokou spolehlivostí a nízkou cenou. Hmotnost 750 g je lepší standard. Broušený polyester 190T na povrchu vykazuje vysokou adhezi, 150D Oxford Polyester s ripstop úpravou na spodní straně je odolný vůči roztržení. Tvar klasický, obdélníkový. Pokud někdo hledá spolehlivý standard za rozumnou cenu, je tato karimatka správnou volbou.

orientační cena: 899,- 

aventuro_karimatky_yate_04

Pěnová karimatka z materiálu ethylvinylacetát (EVA). V rozměru 190 cm x 50 cm x 1 cm poskytuje výbornou tepelnou izolaci a relativně vysoké pohodlí. Rozměr po sbalení je 15 cm x 50 cm, což je její největší nevýhodou ve srovnání se samonafukovací karimatkou. Nižší hmotnost 250 g může tento handicap alespoň částečně vyvážit. Do zimních podmínek lze doporučit její silnější sestru Yate EVA Comfort v tloušťce 1,4 cm.

orientační cena: 495,- 

aventuro_karimatky_z-lite_03

Profilovaná karimatka od již zmíněného výrobce firmy Therm-a-rest. Profily ve tvaru do sebe zapadajících bouliček poskytují vysoký komfort i izolaci. R-value je 2,6, což je vyšší hodnota, než u mnohých samonafukovacích variant. Po sbalení má karimatka tvar hranolu o rozměrech 51 cm x 13 cm x 14 cm. Hmotnost je 440 g takže někde mezi nejlehčí nafukovačkou a nejtěžší evazotkou. Ideální varianta pro zimní táboření či cestování po světě.  

orientační cena: 1 200,-

Facebook

TOC