Studená je férová

perex

Chcete jednou provždy skoncovat s podzimním nachlazením? Štve vás vaše chabá imunita? Máme pro vás skvělou věc. A navíc je zadarmo! Už tušíte? Ne, tohle nebude „brzy ve vašich lékárnách“.

Kredity

T: Lucie Trojanová F a V: Standa Mitáč (není-li uvedeno jinak)

Text 1

„Celý je to v hlavě. Zkrátka ignoruj bolest,“ řekl mi s širokým úsměvem chlápek, co právě vylezl z osmistupňového Atlantiku bez náznaku třesu nebo husí kůže. Blázen, evidentně. Co si tak jiného myslet o člověku, který se v severské metropoli v listopadu promenuje po pláži ve vlněných plavkách? Vlněných!

Na islandské riviéře ve vlněných plavkách

Takhle začala moje otužilecká kariéra. Na městské pláži v Reykjavíku. Pozorováním výkonů na hranici možného a nadšenými pokusy setrvat ve studené vodě aspoň minutu. Otužování má na Islandu svá specifika. Některá jsou úsměvná – jako již zmíněný plavecký oděv z vlny. A některá jsou vyloženě příjemná – takovým je přítomnost termálního bazénu na pláži. Choulostivý Středoevropan v něm může vrátit svoji povrchovou teplotu zpátky mezi mantinely normálu.

Tušila jsem, že život blíže polárnímu kruhu mě může zocelit. Island totiž neznamená jenom horké prameny. Když jsem poprvé vylezla z ledové vody na prázdnou pláž – není to tu narvané jako v Bibione – pocítila jsem otužilci často popisované uspokojení. „Při otužování se vyplavují hormony štěstí jako při sportu, to je známá věc,“ říká Tomáš Prokop z Prvního plaveckého klubu otužilců v pražském Braníku.

Studená voda je férová a spolehlivá. Můžete vzít jed na to, že se vám do ní nikdy nebude chtít. Že to vždycky bude boj. Ale můžete se taky spolehnout, že z ní pokaždé budete vylézat s pocitem euforie.

Galerie 1

Text 2

Na otužilectví je dobré, že ho můžete provozovat skoro kdekoli na světě a nepotřebujete žádné speciální vybavení. Nemusíte si ho balit s sebou do batohu jako lano a lezečky, můžete se do něj pustit prostě kdekoli. Snad s výjimkou Sahary, Údolí smrti a ještě několika výjimečných míst na Zemi. Abych si pojistila, že se po návratu z Islandu – kde bylo otužování samozřejmou součástí nového životního stylu – nezačnu flákat, stanovila jsem si pravidlo „každý měsíc v roce“. A dodržela. Nejvíce vzpomínaným koupacím zážitkem toho roku se stalo rozbíjení ledu na zamrzlém lomu sekyrou.

Braničtí rytíři

A stanou se vám i další věci… Už třikrát v životě jsem při oblékání na pláži zahlédla ve vodě, ze které jsem před chvílí vylezla, plavat tuleně. Odpověď na to, co vám otužování může dát a co vám vezme, má zeširoka připravenou i Tomáš Prokop: „Mně dalo kromě silnější imunity i manželku. Pravda, musel jsem si na ni počkat patnáct let. Tehdy přišla jako nová zájemkyně o otužování. A co vezme – ženě to odehnalo migrény.“

Kdyby se vám chtělo začít právě teď, vězte, že podzim je ideální čas. „Teplota klesá s rostoucí výkonností. Je to lepší než začít na jaře, kdy se postupně otepluje“ říká Prokop. V současné době je voda ve Vltavě pořád ještě relativně teplá. Vychládá pomalu, týdně o pár desetin.

Tréninky branických otužilců probíhají každou středu a sobotu. Pokud si nevěříte na osmistupňovou Vltavu bez průpravy, začněte sprchováním. Lepší než nic. A na věku prý při otužování nezáleží. „Opatrnost je třeba jen do patnácti let, kdy se ukončuje vývoj termoregulace. Pak už záleží jen na tom, zda máte zdravé srdce,“ říká Tomáš Prokop. Aby svá slova potvrdil, dodává, že nejmladšímu členovi klubu je jedenáct a nejstarší brzy oslaví devadesátku.

Předěl / Citace 2

„Studená voda je férová a spolehlivá. Můžete vzít jed na to, že se vám do ní nikdy nebude chtít. Vždycky to bude boj. Na druhou stranu z ní pokaždé vylezete s pocitem euforie.”

Graf

Průměrná teplota Vltavy v Praze za posledních deset let

zdroj: ČHMÚ

Text 3

Pro začátek běžte do vody v ponožkách

I v otužilectví se samozřejmě soutěží. A braničtí slaví úspěchy. Člen klubu Zdeněk Tlamicha jako druhý Čech úspěšně zdolal Ledovou míli, mezinárodní závod na šestnáct set deset metrů ve vodě do pěti stupňů. Doplaval dokonce ještě dál, než žádaly propozice – uplaval dva kilometry a stal se tak držitelem rekordu ve střední Evropě.

Pokud se vrhnete na dráhu otužilce solitéra a soutěže oželíte, můžete se dle libosti opírat o začátečnické berličky. Jsou jimi kupříkladu neoprenové ponožky nebo rukavice – ochrání nejsnáze promrzající části těla a celý proces usnadní.

Je malým paradoxem, že abych pro sebe objevila otužování, které se dá provozovat opravdu všude, musela jsem se vypravit na Island. Teď jsem zpátky, a když nestíhám, aspoň se sprchuji studenou vodou. Denně. Střídám ji s teplou (poměr se zvolna proměňuje ve prospěch studené). Dopadá na mě proud vody, zavírám oči a dvě minuty žiju svoji šťastnou představu, že jsem zpátky na Islandu. Dvě minuty denně. Uprostřed malé koupelny v panelákovém jádru.

Galerie 2

Autor

Lucie Trojanová

Autor

Sportovní lezkyně a životní teoretička. Má mezery v lezení rajbasů a úspěšné aplikaci teorií na životní praxi. Její vztahy s chlapci se odvíjejí od typu horniny – dost času jí zabere smlouvání o tom, jestli jet na vápno, nebo na písek.

Standa Mitáč

Editor

Vystudoval obor Tisk a foto na UK, teď je na Mediálních studiích. Pracoval pro ČT a a Mf DNES. Nyní dělá web eMontana.cz.
Závislý na stavech, kdy neřeší datum –
v horách nebo na písku. Neléčí se.

Facebook

TOC