Kde se běžec
potkává s oblohou

perex

Říká se tomu skyrunning. Extrémní sport, který ve své podstatě spojuje obojí ze svého názvu – běh i oblohu. Zkrátka kombinace, která nadlidsky nejen zní…

Kredity

T: Tereza Vrabcová F: Samuel Straka, Kelvin Trautmann, Ultra trail du Mont Blanc

Text 1

Skyrunning můžeme podle stránek Czech Skyrunning Association jednoduše definovat jako horský běh v přírodě, který překonává nadmořské výšky minimálně 2000 metrů a jeho stoupání dosahuje alespoň 30 procent. Náročnost však nepřesahuje II. stupeň horolezecké obtížnosti. 

Za „prarodiče“ skyrunningu považujeme Itala Marina Giacometti a Holanďanku Lauri van Houten. Marino Giacometti, autor termínu skyrunning, se původně věnoval horolezectví. Vylezl dvě osmitisícovky a udělal spoustu rychlostních výstupů, jejichž motto bylo: „rychle a nalehko“. Marino zastával myšlenku nikoli jednoho, ale hned několika zdolaných vrcholů za den. Počátkem devadesátých let tak s hrstkou nadšenců zdolávali vrcholky v okolí Mont Blancu nebo Monte Rosy v italských Alpách, a položili tak základy konceptu skyrunning závodů.

Galerie 1

Text 2

V roce 1993 se jim podařilo sehnat sponzora, sportovní firmu Fila, a za její pomoci byl skyrunning rozšířen po horských hřebenech celého světa, od Himaláje po Skalisté hory. První závody na Monte Rose inspirovaly i bývalou lyžařku Lauri van Houten. „Když jsem viděla těch sedm běžců při závodu z vesnice na vrchol hory (4634 m) a zpět za pouhé čtyři a půl hodiny, byla jsem zděšena. Normálně to byl výlet na den a půl s pomocí lanovky a chaty na nocleh. Myslela jsem si, že to jsou supermani nebo nadlidé. A pořád si to myslím.

O dva roky později Giacometti založil Federaci pro sport v nadmořské výšce (FSA), jejíž činnost převzala v roce 2008 Mezinárodní skyrunningová federace (ISF), která tento sport zastřešuje dodnes. A počet členských zemí neustále roste, teď už jich je 28.

V České republice zastřešuje tento typ běhu Czech Skyrunning Association (CZSA), mezi členy české reprezentace pro rok 2014 najdeme jména jako Jan Bartas, Robert Krupička, Pavel Brýdl, Zbyněk Cypra, Jan Mrázek nebo Honza Zemaník, v ženské kategorii pak například Anna Straková, Iva Milesová, Míša Mertová nebo Klára Rampírová.

Předěl / Citace


“Marino zastával myšlenku nikoli jednoho, ale hned několika zdolaných vrcholů za den. ”

Text 3

Disciplíny skyrunningu

Závody s minimálně 2000 m celkového pozitivního převýšení a vzdáleností mezi 30 až 42 km (připouští se 5% tolerance). Trasa může vést po cestách, stezkách, morénách, skále nebo sněhu (asfaltové cesty musí činit méně než 15 %) a dosáhnout nebo překročit 4000 metrů nadmořské výšky.

Závody, které překračují parametry pro SkyMarathon o více než 5 %, s minimem 2 500 m svislého stoupání. Délka trati je více než 50 km.
SKYRACE: závody probíhající mezi 2000 m a 4000 m nadmořské výšky, minimálně 20 km dlouhé, maximální délka je 30 km (připouští se 5% tolerance).

Závody s 1000m převýšením v různém terénu s převahou stoupání, která jsou maximálně 5 km dlouhá. Je definován ve třech výškových úrovních (+ / – 200m) Příklad: od 0-1000m, 1000-2000m, 2000-3000m, s 5% tolerancí.

Závody se 100m nebo větším svislým stoupáním a sklonem větším než 33 %. Indoor verze se nazývá SkyScraper – Vertical Running.

Duathlon sestávající z jízdy na kole nebo závodu horských kol plus Vertical Kilometer anebo jiný skyrunning závod.

Závody družstev v skyrunningu na dlouhé vzdálenosti kombinující i jiné sporty (jízda na kole, lyžování, horolezectví, atd.)

Vertikální závody na svahu se sklonem nad 45 % nebo na schodech v mrakodrapech.

Závody po cestách, stezkách a v terénu (méně než 10 % asfaltu), které nespadají svými parametry do jiných typů (viz výše) s požadavkem dosažení alespoň 2000 m nadmořské výšky. Vzdálenost může být různá, minimálně však 15 km.

V zemích, kde nadmořská výška nedosahuje 2000 m nad mořem, mohou být za skyrunning závody považovány ty závody, které kromě nadmořské výšky odpovídají parametrům výše uvedených závodů, odehrávají se v pokud možno nejvyšších horách dané země a v daném pohoří trať vede přes jeho nejvyšší vrcholy.) Toto je oficiální vyjádření Marina Giacomettiho k výkladu pravidel pro země, kterých se to týká, tedy i Česka.

Tipy na závody

Pro české závodníky zřejmě nejdostupnější ultratrail pořádaný v německé části Alp. Hlavní trať má parametry 100 km a 5420 m převýšení, časový limit je 26 hodin. Je možné účastnit se i kratších tratí, které mají obvykle nižší konkurenci, nejsou však zařazeny do Rankingu CZSA. 

Více informací na stránkách závodu zde.

První ročník tohoto premiérového skyrunningového závodu v ČR proběhl v roce 2013. Jde o 69 km dlouhou trať s celkem čtyřnásobným výstupem na Lysou horu, pokaždé z jiné strany. Celkově tak běžci zvládnou převýšení 4018 metrů. Závod se koná první víkend v srpnu, probíhá za světla a časový limit pro absolvování závodu je 14 hodin. 

Více informací na stránkách závodu zde: www.lysohorsky-ctyrlistek.cz

Reportáž z ročníku 2013 zde

mapa lysohorský čtyřlíste

Profil lysohorský čtyřlístek

Nejpopulárnější a nejmedializovanější ultratrail v Evropě. Oběh masivu Mont Blanc má parametry 168 km a celkové převýšení je 9 600 m. K účasti je potřeba 7 kvalifikačních bodů. Běhá se v srpnu, časový limit je 46 hodin a starovné vás bude stát 160 euro.

Více infrormací na stránkách závodu zde: www.ultratrailmb.com

Mont Blanc mapa

Délkou trasy sice patří spíš ke kratším závodům, ale na 50 km při závodě nastoupáte 5300 m pozitivního převýšení. Na vytyčení trati se podílela i skyrunningová legenda Bruno Brunod. Kratší variantou je závod na 20 km s převýšením 1150 m.

Více informací na stránkách závodu zde.

 

Známý ultra trail konající se na Kanárských ostrovech, nejdelší trasa měří 125 km, její převýšení je 8 500 m a časový limit na její překonání je 30 hodin. 

Více informací na stránkách závodu zde.

profil transgrancanaria

Facebook

TOC