Náš guru Kolouch

perex

Jiří Janoušek – kdo to je? Možná ani všichni lajneři nevědí. Když se ale řekne „Kolouch“, všem se okamžitě rozsvítí oči a začínají vyprávět.

Kredity

T: Stanislav Mitáč, F: Eva Solaříková, Marek Smolka

Text 1

Už to bude skoro deset let, co Kolouch jako jeden z prvních začal v Čechách chodit po slackline a pořádat festivaly. Proto mu mladí lajneři dávají přívlastek „oldschool“. Myslí to ale v tom nejlepším slova smyslu (old and cool) a hlavně s respektem. Vědí, že díky Kolouchovi drží lidé v jejich komunitě stále při sobě. A co se o Kolouchovi povídá?

blok 1

Bez sklenky dobrého vína mu to nechodí

Jestli se dá někdo nazývat slacklinovým „guru“, tak je to právě Kolouch. Každého alespoň trochu zapáleného lajnera se milerád ujme, fandí mu a věří každému jeho kroku. Mně osobně hodně pomohl s highline. Po letech zkušeností ví, jak ovládat strach, když sedíte na tak tenké věcičce uprostřed ničeho. Kus bohéma se v něm nezapře, bez sklenky dobrého vína a trochy snílkovství mu to prostě nechodí.
Kateřina Karšayová

blok 2

Jím pořádaný Hejnický festival se nám zaryl do srdce

Kolouch je bezpochyby zásadní postava českého slackliningu. Určitě to není proto, že tenkrát s Kajochem jako první Češi přešli lajnu delší než 100 metrů, čímž se stali na nějakou dobu českými rekordmany. Je to spíš o jeho společenské povaze plné humoru, pohostinství a kreativnosti. Částečně i díky němu jsem začal na lajně chodit taky. Když se totiž můj táta vrátil z horolezeckého zájezdu na Sardinii, přijel nadšený, že tam někteří víc než lezli, chodili po lajně. Mezi nimi byl samozřejmě i Kolouch a pár dní poté už jsme od něj měli lajnu doma. Neměl bych taky zapomenout na jeho organizační schopnosti. Jím pořádaný Hejnický festival se zaryl do srdce snad každému slacklajnovému nadšenci, mě nevyjímaje. Bylo to vůbec první místo, kde jsem zahlédl tu úžasnou českou slack-rodinu naživo.
Petr Voříšek

blok 3

Takovým dnes přezdíváme oldskůláci

Koloucha jsem poprvé viděl snad už tehdy, když jsem se slackliningu ještě nevěnoval. Měl na starost lajny na horolezeckém festivalu u nás v Teplicích nad Metují. Když jsem poté propadl lajně a naší malebné komunitě a poznal ho, začalo mi být jasné, že tenhle člověk má na starosti daleko víc a že to je dokonce jeden z těch, kdo v Čechách s lajnou začínali. Takovým dnes přezdíváme oldskůláci. Na Kolouchovi se mi líbí, že od začátků slackliningu v Čechách až do dnešní doby se podstatně věnuje vývoji této aktivity u nás. Pořádá festivaly, meetingy, má na starosti internetové stránky a dnes už dokonce i svůj vlastní slack team. Nejen díky tomu všemu je podle mě jednou z nejvýznamnějších postaviček naší komunity. Náš guru. V mé paměti především zůstávají neopakovatelné chvíle, kdy Kolouch, z pod své potrhané oranžové kšiltovky, vypráví nad flaškou vína jeho slacklinové zážitky. Podobné chvíle nám mladším připomínají, kde jsou kořeny tohoto sportu, a že bychom na tyto doby rozhodně neměli zapomínat.
Filip Bitnar

předěl

blok 4

Kde on tu energii sakra bere?

Kolouch si mě získal hned od začátku. Byl jsem nadšený začátečník, sháněl vybavení na delší lajny a on se mě ujal na fóru, kam se tenkrát všechno psalo. Nabídl mi, že si část věcí koupím a zbytek mi půjčí ze svého, než budu mít zbytek. Byl takhle hodný k člověku, kterého nikdy neviděl. Věřil mi. Tím mě dostal a i víc svázal s tímtoe sportem. Čím víc jsem ho poznával, tím raději jsem ho měl. Je hlavou věčně mlád, aktivní, obětavý, nevzdává se, nebere se příliš vážně a pro slackline udělal nepopsatelně mnoho. Tím je nám vzorem. Kde on tu energii sakra bere? Je to zakladatel České asociace slackline, taťka českého slacklajningu a jeho neoddělitelná součást, ale inspiruje nás i v životě mimo něj. Snad právě díky němu jsme taková velká rodina a naše festivaly mají nezaměnitelnou atmosféru, kterou si oblíbili i naši zahraniční přátelé.
Jakub Trávník

blok 5

Poznal jsem ty webové hrdiny

Kolouch byl odjakživa velkým tahounem a propagátorem tohoto sportu. Byl to on s hrstkou kamarádů, kteří začali pořádat slackline festivaly a sdružovat všechny slacklinery do jedné komunity. A právě ta pospolitost a parta skvělých lidí je to jedinečné na českých slacklinerech. Jsme lidé, co rádi prožívají intenzivní zážitky v přírodě, na lajnách, pohromadě. Navzájem se všichni podporují, hecují a pomáhají si. Myslím si, že základ toho přinesl Kolouch. Kdo jednou okusil báječnou atmosféru Kolouchem pořádaného festivalu Keep Balance v Hejnicích, už na žádném dalším nechyběl.

Můj postoj ke slackline ovlivnil velmi významně. Jako úplný začátečník jsem vždy hltal příběhy na jeho webu, kde zkušenější slacklineři popisovali zážitky ze skal, vysokých highline, dlouhých longline a já k nim vzhlížel. A potom jsem před lety navštívil hejnický slackline festival a poznal ty webové hrdiny. Zjistil jsem, že jsou to normální skvělí a přátelští lidé, a začal jsem ty velké příběhy s lajnami prožívat jako jeden z nich. Kolouch byl tedy u začátku mého lajnění. Stále se spolu potkáváme, taháme lajny, pořádáme další a další slackline akce a propagujeme tento sport s plným přesvědčením, že hledání rovnováhy na slackline je prostě úžasná záležitost.
Marek Smolka

info

Aventuro_kolouch_Katerina-KarsayovaLajně se věnuju asi dva roky a jsem studentka. Kromě slackliny dělám lezení a lyžování. Přešla jsem longline 105 m dlouhou a highline 15 m dlouhou/20 m vysokou.

Aventuro_kolouch_Petr-VorisekI když už to bude šest let, co jsem se slackline začal, nadšení nepolevuje. Stihl jsem vyzkoušet snad všechna odvětví této zábavy, takže když mě náhodou jedno omrzí, je tu ještě spousta dalších výzev v podobě jiných typů, délek a výšek lajn. Pro většinu lidí jsem ten neustále vysmátej Voříšek. To bude asi tím, že mě to pořád a hodně baví.

Aventuro_kolouch_Filip-BitnarJsem slackliner z východních Čech, konkrétně z Teplic nad Metují. Slackliningu se věnuji něco kolem 6 let.

Aventuro_kolouch_Jakub-TravnikSlacklajnama žiju. Když jsem začal, netušil jsem, že budu chodit ve výškách. Po letech vytrvalé snahy se to však podařilo a z kluka, který se bál výšek, jsem se stal slacklajnerem, který přešel v amerických Yosemitech legendární highlajnu na Lost Arrow Spire.

Aventuro_kolouch_Marek-SmolkaJsem slackliner a horolezec, mám asi nejraději chození na dlouhých lajnách, sem tam si ve skalách při lezení přejdu nějakou highline a celkově si rád užívám silné zážitky, které lajny i lezení přináší.  

Facebook

TOC