Nejcennější náklad

perex

Když se sporťák a sporťačka konečně rozhodnou založit rodinu, mnoho věcí se v jejich životě změní. A protože člověk jen těžko mění svůj zaběhnutý životní styl, nezbývá, než vzít malého sportovce občas s sebou. Jaká dětská sedačka je nejlepší?

Kredity

T: Martin Kus, F: archiv výrobců

Text 1

Zádový systém

 

Ten je velmi důležitý, neboť vězte, že rostoucí miminko včetně pití, jídla, plínek, hraček a dalších dětských serepetiček dá mnohdy dohromady pěkných pár kilogramů. I zdatnému horalovi dá často tůra s dítětem na zádech pořádně zabrat, a to nejen kvůli váze samotné, ale i proto, že „zátěž“ se na zádech neustále vrtí a mění své těžiště, což obyčejný batoh obvykle nedělá. Také nás netahá za vlasy, nedrobí nám do nich rohlík, nechce každou půlhodinu čůrat atd. To jsou tedy důvody, proč klást na kvalitu zádového systému důraz. Nejvíce pomohou pevné ramenní popruhy, masivní bederní pás, na který se část celkové hmotnosti přenáší, a dále nastavitelná vzdálenost mezi ramenními popruhy a bederákem. Každopádně doporučuji sedačku vždy vyzkoušet, abyste měli jistotu, že záda skutečně dobře sedí.

 

Místo pro dítě

 

Prostor, kde naše ratolest stráví třeba celý den, má poskytovat hlavně pohodlí a bezpečnost. Platforma, na které dítě sedí musí být měkká a pohodlná, ale hlavně výškově nastavitelná. Pro sotva sedící miminko bude v té nejhornější poloze, pro tříleté dítě zase v té nejspodnější. Obě krajní polohy je nutné vyzkoušet, a to z hlediska bezpečného usazení dítěte. V praxi se totiž nosič nikdy nevyvaruje různému naklánění sedačky. Zároveň musí mít stoprocentní jistotu, že z ní dítě za žádných okolností nevypadne. Proto musí být místo pro dítě vždy opatřeno bezpečnostními pásy. Ty musí být nastavitelné a dobře polstrované. Bočnice musí být dostatečně vysoké, ale ne tak, aby přes ně dítě nevidělo.

Předěl / Citace

„Zátěž“ se na zádech neustále vrtí a mění své těžiště, což obyčejný batoh obvykle nedělá.

Text 2

Úložné prostory

 
Jak už jsem zmínil na začátku, s dítětem se podstatně zvýší množství věcí a pomůcek, které je třeba mít s sebou. Proto je vhodné, aby sedačka disponovala dostatečným prostorem, kam věci uschovat. Čím více kapsiček a pouzdérek, tím lépe.

Stabilita

 
Výlety s dítětem na zádech jsou vlastně nepřetržitým řetězcem přestávek a pauziček. Nosič neustále sundavá sedačku ze zad, vyndavá svou ratolest a poté, co se vše vyřeší, pokračuje v cestě. Proto je velmi důležité, aby byla sedačka postavená na zem co nejvíce stabilní a nehrozilo její převrácení. Doporučuji to vyzkoušet už v obchodě ideálně rovnou s dítětem.

 

Připravil jsem pro vás test dvou dětských sedaček, které patří ke špičce v tomto oboru.

produkty

Nejcennější náklad Vaude 1Nejcennější náklad Vaude 2

 

hmotnost: 3,2 kg

nosnost: 20 kg

certifikace: TÜV, GS

orientační cena: 4 700 Kč včetně příslušenství

 

Dětská sedačka od renomovaného německého výrobce poskytuje, jak už její název napovídá, vysoký komfort pro rodiče i dítě. Prostor pro dítě je výborně vypolstrovaný, anatomický a výškově nastavitelný. Je opatřen tří bodovým polstrovaným bezpečnostním pásem, který lze rovněž výškově nastavit. Manipulace je rychlá a jednoduchá. Přímo před hlavičkou dítěte se nalézá polstrování, jehož tvar evokuje medvědí ouška. Pokud dítě usne, může si o něj opřít hlavičku. Polstrování je uchycené na suchý zip a lze ho tedy kdykoliv samostatně vyprat.

 

Zádový systém je velmi pohodlný a disponuje nastavením vzdálenosti mezi rameny a bedry. To je důležité zejména, pokud se rodiče v nošení střídají a každý má jinou postavu. Bederní pás je relativně masivní, a pokud je dítě už starší a nosítko je těžké, velká část váhy se přenáší na bedra.

 

Pod prostorem pro dítě se nachází velká kapsa s příslušenstvím. To se skládá z pláštěnky, sluneční stříšky a karimatky na přebalování. Vše je v ceně nosítka. Sluneční stříška žluté barvy vytváří příjemné teplé světlo, které přispívá k pocitu bezpečí dítěte. Možná vám toto přijde jako citát z přihlouplé reklamy, ale v praxi je to důležité. Pokud se dítě v sedačce necítí dobře, máme po výletě ať se snažíme jakkoliv. Pláštěnka je praktická, snadno se nasazuje, nicméně by neškodilo, kdyby byla delší.

 

Samotnou manipulaci se sedačkou usnadňují čtyři madla. To hlavní za zády dítěte je velké a skvěle polstrované, takže i těžká sedačka se drží velmi pohodlně.

 

Jediný závažnější nedostatek, který jsem při testování zjistil je tento: pokud je dolní kapsa zcela zaplněná věcmi, výrazně to zmenšuje prostor na nohy dítěte a sezení se stává nepohodlným. Při položení sedačky na zem se také obtížně vyklápí konstrukce určená k postavení. Dolní kapsu je tedy vhodné naplnit tak ze dvou třetin.

 

Hodnocení:

 

 • prostor pro dítě: 100 %

 • zádový systém: 100 %

 • úložný prostor: 70 %

 • stabilita: 100 %

 • bezpečnost: 100 %

 • výbava: 100 %

 

Celkem: 95 %

 

Nejcennější náklad Tatonka 2 Nejcennější náklad Tatonka 1

 

hmotnost: 3,1 kg

nosnost: 20 kg

certifikace: TÜV, GS

orientační cena: 4 600 Kč

 

Hned na první pohled je zřejmé, že mezi sedačkami Baby Carrier a Jolly Comfort existují rozdíly. Prostor pro usazení dítěte je podstatně méně pohodlný a přívětivý. Málo polstrování, široké popruhy s ostrými okraji, místo měkké textilie hrubá polyamidová tkanina. Ta bude mít sice vyšší mechanickou odolnost, ale k dobrému pocitu v sedačce určitě nepřispěje. Bezpečnostní pás je pětibodový, což je určitě výhodou, polstrované jsou však pouze ramenní popruhy, zbytek jsou jen polyamidové popruhy bez polstrování. Samotný sedák i bezpečnostní pásy jsou výškově nastavitelné avšak manipulace s nimi je obtížná a zdlouhavá.

 

Zádový systém Tatonka V1 je celkem pohodlný a disponuje masivním bederním pásem, který stejně jako u VauDe pomáhá přenést část váhy na bedra, a ulehčit tak nosiči jeho těžký úděl. Dále umožňuje nastavení vzdálenosti mezi rameny a bedry, což usnadní střídání nosičů různých výšek postavy.

 

Hlavní kapsa pod sedákem je podstatně menší než u VauDe a obsahuje pouze stříšku proti slunci, pláštěnka a přebalovací karimatka chybí. Tím, že je kapsa menší se však eliminuje problém, který jsem zaznamenal u VauDe s obtížným vyklápěním konstrukce a malým místem na nohy dítěte. Vždy je zkrátka něco za něco. Horní kapsa je větší než u VauDe, čímž se částečně kompenzuje nedostatek úložného prostoru ve spodní části. Navíc je doplněna organizérem na drobnosti a karabinkou na klíče. Na boční straně nalezneme praktickou kapsu na láhev, součástí sedačky je i malý bizoní plyšáček.

 

Manipulace s nosítkem je rovněž celkem v pořádku, ale občas chybí boční madla, kterými disponuje VauDe. I stabilita na zemi je dobrá a nikdy se mi nestalo, že by měla sedačka tendenci k převrhnutí.

 

Hodnocení:

 

 • prostor pro dítě: 70 %

 • zádový systém: 90 %

 • úložný prostor: 100 %

 • stabilita: 100 %

 • bezpečnost: 100 %

 • výbava: 50%

 

Celkem: 85 %

 

Facebook

TOC