Nejsou "malí dospělí"

perex

Najčastější chybou při treku s prckem na zádech, či při prvních vertikálních krůčcích je chybná poučka „je to malý dospělý“. Rodiče většinou neuberou na starostlivosti, ale podcení připravenost a opomenou, že se fyziologie dítěte se v mnohém liší od té naší.

Kredity

T: Pavel Oliva F: Pavel Oliva a Stanislav Mitáč

Text 1

Věřím, že pánský výlet do horské chaty má svá nedostižná kouzla, obzvláště když je s vámi vaše pokrevní zmenšenina Reinholda Messnera. Takovýto “Mit Gepäck” disponující vždy dokonale drcenou tatrankou poslední záchrany, ba co víc – jako by snad ani nepotřeboval blahodárný spánek?! I když jsem zastáncem názoru, že každé dítě by mělo sníst alespoň jedno h…, a že tvůrcem alergii je v jistém slova smyslu také rodič, nesmíme opomenout pár prevetivních opatření. 

Dětská termoregulace nám není ani zdaleka podobná, a proto se vyplatí mít na paměti, že naše malá ratolest ztrácí nejvíce tepla povrchem hlavy. S postupem věku – ve chvílích, kdy jej nemáte v zádech, ale statečně dupe vedle vás, vyplatí se jej obléci do merino vlny. Takovýto kousek ovce umí hřát i když je navlhlý, či dokonce propocený na kost – fakt, který dětský organismus opravdu ocení. Ozývá-li se obligátní věta “to kouše” nechte vlnu vymrznout alespoň čtrnáct dní v mrazáku. Můj názor je dopřát vašemu potomkovi kvalitní outdoorové vybavení a to nejen kvůli jeho zdraví, ale také zkušenosti. Není nic horšího, než když zahořknete od mala k outdoorovým aktivitám jen kvůli špatné vzpomínce typu: „zima, mokro, otrava…“ Takový návyk se může zakořenit poměrně hluboko a jeho odbourání je občas velmi obtížné nebo nemožné. 

Předěl / Citace

Není nic horšího, než když zahořknete od mala k outdoorovým aktivitám jen kvůli špatné vzpomínce typu: „zima, mokro, otrava…“

Text 2

Dítě a velbloud

 

Termoregulace se netýká pouze zimních aktivit, je třeba na ni pomýšlet i ve spojení s hydratací. Když už šlapete bok po boku se svou ratolestí, proč by nemohl mít ve svém báglu malý camelbag? Pitný režim je pro dětský organismus velmi důležitým suplementem, při jeho dodžování dokážeme lépe kompenzat zátěž, únavu a hospodárnost energie. 

Změnami prochází většinou i sestava vašeho vybavení, a to jak v zavazadle, tak technice. I když se rodina rozhodne nepodcenit přípravu, a o svém lezeckém hobby leccos ví, málokde se mohou dozvědět, jak se připravi na výstup s děckem. Nejčastější chybou například při prvních ferratách je provázání lezce a dítěte kusem dynamického lana.největší pravděpodobností takový pseudojistič pád ratolesti zachytí, jenže jak? Nejčastěji vídám lonži v délce okolo tří metrů – při pádu má dospělý lezec v rukou ferratový set a nemůže stihnout reagovat. Jakmile k pádu dojde, odstartuje se kyvadlo, které svým úhlem a následky poškodí nejen dítě, ale také dospěláka. V minulých číslech jste se mohli dočíst o snadno vznikající kinetické energii padajícího tělesa na skalách. Při takovém pádovém faktoru a váze děcka je div, kdyby to s dospělákem nezacloumalo, nedej bože zrovna ve chvíli nepříliš stabilního postavení. Bez obtíží lze dnes půjčit dětské ferattové sety, jejíž aktivační energie tlumiče pádu odpovídá váze malého lezce, jakožto například u setů Skylotec. Další systém projištění je v tu chvíli spíše preventivního rázu, ale věřím, že když se svým potomkem vyrazíte do skal, udržujete pozornost okem ostřížím. Stejně tak doporučím zvážit, do jakého úvazku prcka obléci – konkrétně pro ferraty není na škodu držet se co nejdéle celotělového kompletu. V neposlední řadě se uleví i dětskému doprovodu – s kvalitním fungujícím vybavením jsou starosti přeci jen menší, než když trnete zdali je vše, tak jak má. Jinak se může stát, že při výstupu nechytnete druhou mízu, ale první infarkt. 

Předěl / Citace 2

“Volíte-li desinfekci, rozhodně vyškrtněnte alkoholové báze.”

Text 3

Když jde do tuhého

 

Krizová připravenost u dětského pacienta je velmi obsáhlou kapitolou a platí zde trochu jiná pravidla. Lékárnička na vašich zádech musí lehce zvětšit svůj objem a řekneme si proč. Nepříjemným zážitkem je pro dětského pacienta první zkušenost s alergií, bouřlivou alergickou reakcí či astmatem. V rámci přípravy na prostředí, kterým jste ještě nešlapali, je vhodné absolvovat v rámci prohlídek u pediatra i zastávku u alergologa. Je lepší, když alergii odhalí test, než dítě v terénu. V tomto případě nemyslím vodovou rýmu, ale akcentovanou alergickou reakci nebo astma, jehož základ v alergii tkví. Zjistíte-li, že by málému lezci obdobné potíže hrozily, lze se opět pomocí lékaře vybavit léky první volby. 

Další kapitolou jsou bezesporu poranění. Algoritmus ošetření a priority úkonů se samozřejmě neliší, možné je však dosáhnout většího komfortu či úlevy, který si dětský pacient rozhodně zaslouží. Volíte-li desinfekci, rozhodně vyškrtněnte alkoholové báze. Jodové přípravky, např. Betadine nejsou chybou a ránu tolik nedráždí, překážkou však může být alergie na jód. Nejvhodnější je 3% Peroxid Vodíku volně dosažitelný v lékárnách. Reaguje s krví termickou reakcí, ale nepálí, a když malému pacientovi prozradíte, že “to bude jen trochu hřát”, většinou se nesetkáte s problémem. Krytí odřeniny většího rozsahu (je-li potřeba) by nikdy nemělo být suché. Přischlý obvaz může být posléze velkým problémem, proto je vhodné vlhké krytí, peroxidem, nebo lépe sterilní vodou – Aquou (v lékárně většinou dostupná, po 10 ml ampulkách). Krycí sterilní čtverec tak nejen nepřischne, ale v úvodu i příjemně chladí. Chad je, jak jsme ode mne mnohokrát četli, hlavní analgézií laické první pomoci.

Dostaneme-li se k vážnějším obtížím – pád, podvrtnutí či jiná komplikace zasluhující si profesionální zdravotnickou intervenci, berte v pozaz, že tamní horská služba dělá maximum pro každého pacienta, ale rychlost příjezdu či příchodu je dána mnoha proměnnými. Proto je dobré připravit se na cestu naproti (je-li to vůbec možné) po domluvě místa setkání, či počítat se setrváním na místě. Dospělák si zlomené zápěstí podrží, nebo si svou úlevovou polohu bez problémů najde sám. Dětský pacient většinou ne, a tak je na vás postarat se aby s rukou zbytečně nehýbal a nepůsobil si další bolest. Opět je ideální zlomeninu nebo naraženínu chladit, a tak se můžete vybavit “Icepackem” (pylíkem, který po promáčknutí začíná chladnout), nebo improvizovat vodou z batohu. Pro takové případy bych přecijen doporučil lehkou aluminiovou dlahu – poměrně moderní, snadno tvarovatelnou fixační pomůcku. Dlahy Samsplint obsahují i nakreslený návod jak pomůcku správně použít na dolní či horní končetinu, a potřebujete-li fixovat např. prsty horní končetiny, není problém kus ustřihnout. 

Fotka

Text 4

Zdravé mlsání především

 

Posledním balíčkem jsou samozřejmě zásoby energie na cesty. Ikdyž slogan napovídá přibalit známé lezecké klasiky, v dnešní době konzervantů není na škodu disponovat přírodními energetickými zdroji. Moje osvědčené recepty jsou čerstvé nebo sušené ovoce s oříšky, tedy müsli v různých podobách a chutích. Čokoládě se vyhneme při balení jen stěží, ale fakt je, že se ji občas na vrcholu také neubráním. Jakožto druh pitiva vynechme iontové drinky – pro děcko nejsou zrovna to pravé ořechové. V útlém věku ledviny nemají takovou zátěž zapotřebí. Spíše bychom docílili diabetu než vhodné energetické dotace. V rámci horského stravovaní malého lezce neříkám držet se dogmatického: „To sníš!”, ale najít optimální mls v odvětví přírodních zdrojů. Do budoucna je takový návyk moc fajn, i když se každý občas neubráníme žluté kejdě z pytlíku – co chceš více, chop se lžíce.

Přeji vám, o to více před prázdninami, nalézt optimální soužití vaší ratolesti s horským prostředím a probudit v něm spontální zájem nejen o outdoorové sporty, ale hlavně o přírodu a pobyt v ní. Co může být lepšího než rodinný víkend na kopcích? Courání po obchodním centru a dětský koutek jen stěží. Snad vám v návaznosti na těchto pár doporučení nezačnou děti padat hlady z nočníku a užijete si spousty společné a bezstarostné pohody. 

Facebook

TOC