Ošemetný softshell

perex

OZnačení softshell zahrnuje obrovskou škálu materiálů, které mají mnohdy velmi odlišné vlastnosti a parametry. Pokud se zákazník dostatečně neorientuje v oboru, může se vybavit produktem, který bude mít zcela jiné vlastnosti, než očekával…

Kredity

T: Martin Kus, F: archiv výrobců

Text 1

Softshell je souhrnné označení pro skupinu syntetických materiálů, které se používají zejména pro výrobu outdoorových bund, v menší míře pak i kalhot. Vlastnosti, které mají softshellové výrobky společné jsou zejména nízká váha, pružnost a odolnost vůči profouknutí. Tím nahrazují dříve hojně používanou kombinaci fleecové bundy a lehké větrovky. Vznikem softshellu se tedy spojily vlastnosti dvou bund v jedné jediné vrstvě, čímž se snížila celková váha. Díky pružnosti bylo možné zúžit střihy a poskytnout oblečení, které lépe sedí, ve větru nevlaje a je celkově kompaktnější a v neposlední řadě slušivější.

Předěl / Citace


„Tkané softshelly jsou univerzálnější než ty membránové”

Text 2

Základní vlastností membránového softhellu je přítomnost několika vrstev spojených v jeden materiál. Svrchní vrstva je nejčastěji měkký a poddajný polyuretan s hladkým povrchem, který je voduodpudivý a na kterém neulpívá sníh. Spodní vrstva může být různě silná podle požadovaného zateplení od tenké pleteniny až po microfleece. Mezi svrchní a spodní vrstvou je prostor pro různé druhy membrán, které mohou být odolné proti větru nebo proti vodě. Membránové softhelly jsou vhodné zejména do horších klimatických podmínek, jsou silnější a teplejší. Své uplatnění nacházejí zejména při vysokohorské turistice, skialpinismu apod.

Tkané softshelly jsou vyrobeny ze speciálních hustě tkaných materiálů. Zpravidla neobsahují žádné membrány a jejich odolnost vůči větru je dána právě pouze hustotou tkaní. Jsou tenké, lehké a pružné. Mají vynikající prodyšnost, a proto jsou vhodné zejména pro takové aktivity, kdy dochází k vysoké fyzické zátěži a zvýšenému pocení. Ve srovnání s membránovými softshelly jsou univerzálnější a zpravidla i levnější. Do zimních podmínek se příliš nehodí, ale pro zbytek roku jsou užitečné pro drtivou většinu outdoorových aktivit.

Obecně jsou softshellové materiály vysoce funkční, a proto je žádoucí používat i funkční spodní vrstvy, aby nedocházelo k zablokování transportu vlhkosti. V letních měsících je ideální pružné polyesterové spodní prádlo, které dokáže velmi rychle odvádět pot a prosychat. V zimě doporučuji vlnu Merino nebo kombinaci vlny a polyesteru popř. polypropylenu. Vlna má vynikající termoizolační vlastnosti, při propocení nepáchne a je přirozeně antibakteriální. Pokud si pod softshellovou bundu oblékneme bavlněné tričko, není nám softshell téměř nic platný. Bavlněná vlákna mají vysokou nasákavost, a tak námi vytvořený pot zůstane v tričku, tudíž na těle. Tepelný komfort se výrazně sníží a riziko prochladnutí bude vysoké.

Tkané softshelly se dají také úspěšně používat jako druhá vrstva mezi spodní prádlo a svrchní membránovou bundu. Osobně takto již mnoho let vůbec nenosím do vyšších hor fleecovou bundu. Ráno vycházím ve vlněném spodním prádle, tkaném softshellu a membránové bundě. Když se kolem poledního oteplí, membránovku sbalím a jdu pouze v prodyšném softshellu. Na sestup, kdy je fyzická zátěž nižší a hrozí prochladnutí, membránovku opět obléknu. Tento princip umožňuje jít opravdu nalehko a netahat do hor zbytečné kilogramy.

Na co dát pozor při výběru?

 

V první řadě je třeba mít jasno v tom, do jakých podmínek nám bude bunda sloužit. Chceme-li bundu na období jaro až podzim, nejlépe asi obstojí tenká, lehká a prodyšná bunda z tkaného softshellu. Pokud nám jde o použití zejména v zimě či ve vysokých horách, dobrou volbou bude vrstvený softshell s kvalitní membránou. Obecně doporučuji výběr bundy popř. kalhot ve specializované outdoorové prodejně. Nákup od renomovaných výrobců sice vyjde dráž z pohledu kupní ceny, ale po čase se investice vrátí ve formě delší životnosti a vyšších užitných vlastností. Podívejte se na několik softshellových produktů, které se svými vlastnostmi výrazně liší.

produkty

aventuro_softshell_tilak_03

Softshellová bunda Latok od renomovaného českého výrobce Tilak je typickým představitelem silné a odolné třívrstvé bundy do náročných podmínek. Tomu odpovídá i poměrně vysoká hmotnost (850 g u velikosti L).

Latok je vyroben z materiálu WINDSTOPPER® Soft Shell X-Fast od americké firmy Gore. Jeho prodyšnost je vynikající (RET < 5), odolnost proti profouknutí 100% a navíc je i částečně odolný proti vodě. S přehledem snese slabý deštík, mrholení či sněžení. U odepínací kapuce je použit jiný materiál než u celé bundy, a sice GORE-TEX® Active, který je 100% nepromokavý, čímž se odolnost bundy jako celku ještě zvyšuje. Odvětrání v podpaží pomáhá zvýšit prodyšnost při vyšší fyzické zátěži. Prodloužený zadní díl, čtyři kapsy, dolní pružné stahování a hlavně vysoká pružnost použitého materiálu dělá z bundy Latok špičkový produkt na trhu, který snese srovnání s tím nejlepším, co se v této kategorii ve světě vyrábí. Svými vlastnostmi poskytuje ochranu i komfort při těch nejnáročnějších outdoorových aktivitách jako je skialp, horolezectví, zimní vysokohorská turistika apod.

orientační cena: 5 990,-

aventuro_softshell_marmot_04

Léty osvědčená bunda Gravity od amerického výrobce Marmot je rovněž představitelem vrstveného softshellu, její vlastnosti a použití se však od Latoku výrazně liší. Použitý materiál Marmot M2 Softshell je opět strečový, odolný proti větru a částečně proti vodě. Tím však podobnost s Latokem končí. U prodyšnosti neznáme parametry, a tak nelze srovnávat. Střih je výrazně jednodušší, rovný a bez odvětrávání v podpaží čemuž odpovídá i mírně nižší hmotnost (794 g u velikosti L). Chybí také kapuce. Vnitřní vrstvu tvoří příjemný microfleece, který zajistí dostatečný tepelný komfort i při nízkých teplotách. Čtyři kapsy, z nichž jedna je vnitřní, umožňují dostatečně komfortní organizaci drobností, které má uživatel při sobě. Zároveň i napoví, k jakému užití je Gravity vlastně nejvhodnější. Jedná se zejména o každodenní nošení a to v chladnějším počasí. Bundu je pochopitelně možné využít i k různým sportovním aktivitám. V tom případě se však musí uživatel smířit s mnohými omezeními. Za hlavní handicap považuji absenci kapuce a odvětrání v podpaží. Průměrnému uživateli, který je rekreačním sportovcem, však jistě postačí. Cena za Gravity, která je o cca 2 000,- nižší než u Latoku tak naprosto odpovídá nižším užitným vlastnostem.

orientační cena: 3 990,-

aventuro_softshell_vaude_02

Durance Hooded Jacket od německého výrobce VauDe je zástupcem lehkého tkaného softshellu bez vložené membrány. Tomu odpovídá nižší hmotnost a lepší sbalitelnost. Hustě tkaný a velmi pružný 100% polyester je schopen odolávat profouknutí, je extrémně prodyšný, nicméně nepromokavost je minimální. Díky hladkému povrchu polyesteru na bundě neulpívá sníh a voda má tendenci v prvních minutách deště stékat. Po chvíli však voduodpudivost mizí a bunda promáčí. To je naprosto typické pro téměř všechny tenké tkané softshelly. Pokud je tkaný softshell silnější, jeho voděodolnost je vyšší a v praxi snese i déletrvající slabší deštík. Navíc pak rychle prosychá. Střih bundy Durance Hooded Jacket je užší, sportovní s třemi kapsami na zip. Nechybí ani nastavitelná strečová kapuce, která spíše než proti dešti ochrání proti větru. Ani zde není uživateli poskytnuto odvětrání v podpaží, to však vzhledem k nízké gramáži a vysoké prodyšnosti není velký nedostatek. Softshelku VauDe Durance ocení jak běžný uživatel na každodenní nošení, tak výkonnostní sportovec při běhu, cyklistice či běhu na lyžích. Univerzálnost a nižší cena činí tuto bundu atraktivní pro mnoho outdoorových zákazníků. Její omezení v podobě nízké mechanické odolnosti a nízké nepromokavosti však neumožňují použití v náročných klimatických podmínkách.

orientační cena: 2 490,-

Facebook

TOC