Polykači kilometrů

perex

Některé vytrvalce běhání po silnici a po rovině netěší. Zkrátka je z nějakého důvodu nenaplňuje. Raději sbírají kilometry v kopcích, po lesních cestách nebo po kozích stezkách horských hřebenů. Kolik toho nejlepší běžci spolknou a jak se při tom cítí?

Kredity

T: Tereza Vrabcová, F: Droz Photos, Salomon Running, Grossglockner Berglauf, V: Gaetan Janssens

Text 1

Pak jsou tu ale druzí, kteří hledají něco víc. Něco „ULTRA“, ať už vzdáleností, převýšením, podmínkami nebo kombinací všeho. Právě tito nadšenci mohou realizovat své běžecké vášně v horských ultramaratonech. Spousta běžců hobíků a milovníků hor žije v mylné představě, že tohoto typu závodů se účastní pouze elitní běžci. To je však omyl. Uběhnutí třeba královské maratonské vzdálenosti v horách vás sice bude stát více sil než na silnici, ale s rozumnou přípravou, vybavením a odhodláním to může zvládnout zkušenější amatérský běžec.

„Myslím, že nejdůležitější je mít hory rád. A rád se v nich pohybovat, i když je mráz, vítr, déšť či mlha, brát to tak, že to prostě k horám patří a najít si v každém počasí nějaké kouzlo,“ říká ultramaratonská běžkyně Klára Rampírová. Z lásky k horám a přírodě celkově pak vychází i určitý respekt, který by k horám běžec měl mít. Rozhodně bychom neměli podceňovat počasí, které může být nevyzpytatelné a rychle se měnit. Měli bychom proto počítat s dostatkem vhodného oblečení, i za cenu toho, že nám bude v batůžku zabírat místo. Protože když pak příjde chvíle, kdy je zle, nemůžou za to hory, ale spíš člověk svými chybami podceněním situace, jak říká Klára Rampírová. „Při zimním lezení ve Vysokých Tatrách můj parťák spadl, a než nás sundal vrtulník se stěny, tak mi zemřel v náručí,“ popisuje svůj nehorší zážitek v horách. 

citace

Jak poznáte, že jste opravdu ultra běžec?

Když uvažujete, že si zaběhnete k přítelkyni na oběd a ona bydlí 30 mil daleko…

26.2 zní jako občerstvovačka.

Když vyměníte Garmin za Suunto, protože Garmin má výdrž jen 8 hodin.

Rozhodnout se běžet od soumraku do svítání považujete za skvělý nápad.

Občas používáte spojení „pouze 50 km“.

Galerie 1

Předěl / Citace


„Z lásky k horám a přírodě celkově pak vychází i určitý respekt, který by k horám běžec měl mít.”

Text 2

Zezačátku pomaleji

Velkou část úspěchu při bězích v horách hraje psychika. „Zásadní je, aby člověk myslel pozitivně. Zároveň se ale musí smířit s tím, že na takto dlouhém závodě se může stát cokoliv. Pokaždé se nemusí dařit,“ tvrdí ultraběžec Honza Zemaník. Skyrunningová běžkyně Anna Straková k tomu dodává, že důležité je odhodlání a chuť překonávat sám sebe, vlastní pohodlnost a překážky, které se na cestě do cíle vyskytnou. „V neposlední řadě je pak zásadní sebedůvěra. Věřte si, že to dokážete. Nezávoďte se soupěřem, ale sami se sebou,“ říká. Buďte kamarádští a féroví vůči ostatním běžcům, míříte za stejným cílem, a tak jejich společnost může být pomocí a podporou během závodu. Držte si své tempo a nezapomínejte na volný začátek, na zrychlení přijde čas v druhé polovině závodu nebo později, zbydou­ li vám síly.  

box 1

František Pechek je sám dlouholetý ultramaratonec, vrchař a trenér, mezi jeho svěřenkyně patřila např. současná skyrunningová běžkyně Anna Straková.

• 50 až 80 % tréninku by měly tvořit seběhy a výběhy kopců
• zaměřte se nejen na obecnou, ale i silovou vytvalost, důležité je i pravidelné posilování
• důraz je kladen nejen na obuv, ale i další výstroj – batoh nebo běžecká vesta, bunda, rukavice a čepice (v horách mohou nastat rychlé změny počasí)
• doplňujte nejen tekutiny, ale i energii – zjistěte si, kde jsou na trati občerstvovačky a co nabízí, s sebou si samozřejmě neste jen předem vyzkoušenou sportovní výživu, měli byste vědět, co vašemu žaludku vyhovuje

„Co vydrží lidské tělo? To nevím, do té hranice jsem ještě nedošla, ale asi nejblíž jsem té zkoušce byla loni v lednu na závodě Lysá hora 24 hodin, v té době jsem se ultramaratonům věnovala asi jen půl roku, takže jsem neměla moc natrénováno. Někdy ve 4 ráno po patnácti hodinách závodu, bylo hodně sněhu, asi -15 stupňů, foukal silný vítr, byla jsem promočená, vyčerpaná, jen v teniskách, elasťákách a tenké větrovce, nevěděla jsem, kolik toho vůbec vydržím, ovšem bojovala jsem o první místo, takže jsem se rozhodla, že prostě půjdu, dokud nezkolabuju. Jen jsem měla strach, jestli nezmrznu, než mě Horská služba zachrání. No, tělo do cíle vydrželo, v ženách jsem vyhrála, ale pak jsem dostala zimnici, třesavku, zvracela jsem a doma pak lezla po čtyřech. Prostě psychika je nejdůležitější a hranice výdrže je asi daleko za našim očekáváním!“

„Při běhu do kopce mějte dech a rytmus pod kontrolou. Jste to vy, kdo rozhoduje, jak se dostanete na vrchol. Nenechte kopec rozhodovat o tom, jak špatně se budete cítit.“

„Ultra není jen o závod, ale mnohem víc. Když doběhnete do cíle jako vítěz, mnohokrát nejste spokojeni. Jste šťastní, ale to je všechno. A následující den vidíte přibíhat další běžce, běží a pláčou radostí a štěstím. A to si pak říkate, člověče, podívej se na ně, to oni vyhráli, to oni jsou vítězové.“

Předěl / Citace 2


„Na rozdíl od silničních závodů v horách není ostuda přejít do chůze.”

Text 3

Nezanedbatelnou roli v běhání po horách hraje příprava, proto ji určitě nepodceňujte. Sportovní talent a pár naběhaných kilometrů vám možná bude stačit na silniční desítku, ale v horách by se vám nedostatečný trénink mohl ošklivě vymstít. „Je potřeba souvislý trénink, vůle to někam dotáhnout a jít do sebe za každou cenu. Často je to nepříjemné a člověk musí být ochotný toho dost vytrpět,“ upozorňuje na rovinu Honza Zemaník. Kromě utužování psychiky a rozvoje obecné vytvalosti se doporučuje zařadit i silový vytrvalostní trénink a hlavně běhat v různorodém terénu (kameny, kořeny, bahno, prudké svahy atp.), aby si nohy zvykaly. Na rozdíl od silničních závodů v horách není ostuda přejít do chůze, takže když nacvičíte rychlou chůzi do kopce, bude to pro vás v závodě výhoda. Reprezentant v horských maratonech, běhu do vrchu a skyrunningu Robert Krupička navíc dodává, že je dobré posilovat svaly hlubokého stabilizačního systému, které se při běhu v terénu zapojují mnohem více, než při běhu po rovině.

Nazanedbatelnou roli hraje kromě obuvi také další výbava. Na většině závodů jsou v doporučené výbavě hůlky, v těžkých stoupáních uleví nohám a zapojí i vršek těla, v sebězích dodají jistotu a pomohou ušetřit kolena a stehna. Určitě nezapomeňte běh s hůlkami vyzkoušet v tréninku! Podobné pravidlo platí i pro oblečení a boty, na závod zvolte vždy variantu osvědčenou z tréninku. Stejně je tomu i u občerstvení. Dopředu si zjistěte informace o občerstvovacích stanicích a jejich nabídce. Podle toho pak do batůžku přibalte osvědčené energetické gely, tyčinky, tablety, nebo cokoli, co vám vyhovuje. Na dlouhých ultra závodech se pak rozhodně neobejdete bez kvalitní a spolehlivé čelovky.  

box 2

4 PRINCIPY KILIANA JORNETA

Mějte na paměti, že každý člověk je jedinečný, unikátní a jeho fyzilogii a vlastnostem vyhovuje trošku něco jiného, proto bychom neměli kopírovat přesně trénink druhých, ale přizpůsobit ho kapacitám svého těla a schopností.

Trénink by měl co nejvěrněji simulovat podmínky závodu, tedy chceme-li běhat závody v horách, trénujme v horách. Pokud ideální podmínky nemáme, snažme se jim alespoň maximálně přiblížit.

Pravidelnost a kontinuita jsou základním prvkem pro vybudování a udržení vysoké výkonnosti.

Regenerace je možná důležitější část tréninkového procesu než aktivní trénink. Odpočinek, relaxace, dostatečný spánek, vhodné doplňování tekutin a energie hrají významnou roli v prevenci přetrénování nebo úrazu.

text 4

Hodiny a hodiny venku

A jak je to při tréninku? „Snažím se toho co nejvíc naběhat a nachodit v horách, jezdím také dost na kole, jako dopňěk zajdu občas na brusle nebo si zalézt na stěnu. Většinou to dělá cca 10-15 hodin tréninku týdně,“ říká Honza Zemaník. Podobně odpovídá i Klára Rampírová: „Bydlíme na chatě přímo pod horami, takže se snažím 5x týdně vyrazit do kopců, ať už běžím, jedu na kole, na běžkách, na skialpech nebo jen tak se projdu se psem.“ Není pochyb, že příprava na horské ultra běhy vám zabere čas, ale dřina, propocené tričko a bolavé nohy za ten zážitek určitě stojí.

Na závěr trocha inspirace od světové třídy v horských ultra trailech, Novozélanďana Kiliana Jorneta. Jako obyčejní běžci smrtelníci se s ním jen těžko můžeme měřit, jeho 20 až 35 odtrénovaných hodin týdně s téměř 500 000 metry pozitivního převýšení ročně zní, jako by tento superman byl z jiného světa. Jeho tréninkové principy však i přesto můžeme aplikovat na běžný trénink na horské ultra závody.  

info

Czech Skyrunning Association  /  Běžecká škola Miloše Škorpila  /  Běžecké servery a fóra: www.behej.com, www.bezvabeh.cz  /  Stránky jednotlivých závodů, videa na youtube, blogy a stránky jednotlivých běžců, knížky (např. Born to run, Finding Ultra, Eat and Run…)

Facebook

TOC