Vem si prášek, Karle...

perex

Zlomené nohy, žebra nebo lícní kosti. Tržné rány od uvolněných kamenů… Pod riziky pohybu v horách si člověk obvykle představí tato traumata. Dnes ale zamíříme do hloubky, podíváme se společně na sféru interní medicíny.

Kredity

T: Pavel Oliva (velitel lezecké záchranné služby ERS) F: Standa Mitáč, Pavel Oliva, Red Bull

Text 1

Sestavujeme lékárničku – na co se ptát?

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že nejčastější otázka horské medicíny se týká obsahu lékárny, a to zejména medikamentů. Ve chvíli, kdy se z auditoria ozývají konkrétní dotazy na lokalitu, typ výstupu a jeho časovou dotaci, je možné sestavit lékárnu “na míru”. Nicméně vždy bych doporučil držet se pouze toho, v čem jsem si jistý – proto od začátku neskrytě odsuzuji volbu terapie, se kterou daný zachránce nemá zkušenost a není k ní oprávněn.

Sestavujeme-li lékárnu pro vícedenní horoturistiku z hlediska medikamentů, měli bychom u svých parťáků vědět o:

1. alergiích, zejména lékových (ať už paralen, nebo prosté alergie na jodové desinfekce)
2. chronickém onemocnění (např. diabetes, astma, silné alergie apod.)
3. současném zdravotním stavu

Nehovořím o roli “závodního lékaře”, ale o připravenosti na problémy, které mohou ve vaší partě nastat. Ve chvíli, když váš kamarád Pepa vyleze ze stanu a bude kyselej jak kozí …, nemůsí to být pouze děravou karimatkou. Je jasné, že kápnout božskou ohledně jeho zdravotního stavu pro něj nemusí být jednoduché. Nicméně o onemocněních, která mohou vašeho parťáka zneschopnit v jakémkoli smyslu, je dobré jednoduše vědět. Tento člen výpravy musí samozřejmě mít léky první potřeby (např. inhalátor či antihistaminika) stále při sobě.

Jaký prášek použít? Lepší je neimprovizovat

Druhou sférou je honosně řečeno léčba. Ať už se pohybujete mimo civilizaci kdekoli po světě, je nutné něco málo vědět třeba i o prostém paralenu (paracetamol). Jeho volba při horečnatém stavu je v pořádku, nicméně s vědomím, že 140 mg na kg je toxická dávka. Jinými slovy, dvacet tablet Paralenu 500 se může stát pacientovi osudným. Víme-li, kolik je letální dávka, dodžujme doporučené maximální podání – má své opodstatnění. Při větším zvýšení dávky sice nemusíte pacientovi připravovat mohylu, ale jeho játra si pomníček zaslouží.

citace


„O onemocněních, která mohou vašeho parťáka zneschopnit v jakémkoli smyslu, je dobré jednoduše vědět.”

Text 2

Příhoda z Rakouska: “Něco vydržím, ne?”

Když jedna z výprav přes rakouský hřeben Teufelsweg zjistila, že jejich kolega po probuzení není ve své kůži, začali bádat, jak pomoci. Teplota zvýšená, opocenost, bolesti žaludku. I přes vhodná doporučení kolegů sám trpící popadá plato paralenu a ordinuje si tři tobolky s kávou se slovy: „takhle se léčím vždycky, něco vydžim, ne?“ Tábor sbalený, náš hrdina zpocený až v řitní rýze, odhodlaný stoupat. Minulo dopolene, a jelikož se krize prohloubila, bere náš nešťastník dalších pár tablet – tou dobou jeho játra při představě další fyzické námahy a paracetamolové dotace počínají psát závěť a loučit se svými příbuznými, žlučníkem Karlem a slezinou Máňou. Po dalších pár metrech přichází kolaps s následným pádem a chvilkovým bezvědomím.

“UHLÍ NA SVŮJ POVRCH ABSORBUJE LÉČIVA I TOXINY”

 

Po probuzení je ihned volána pomoc a jedna z přítomných slečen vznáší dotaz na množství tablet. Zjištěná dávka je oznámena dispečerovi operačního střediska, který výzvu předává jakožto intoxikaci paracetamolem, se kterou v režii záchranné služby lze pracovat zejména podáním antidota. Na vyzvracení léčiva je pozdě, a tak je dalším dotazem dispečera, zdali nemá někdo v lékárně aktivní uhlí, tedy carbo medicinalis. S ohledem na čas setkání s pacientem může toto “univerzální” antidotum alespoň trochu pomoci. Po setkání se záchrannou službou je pacietovi nastolena adekvátní infuzní terapie a zdá se, že pacient porazil tyrolského smrťáčka 1:0.

Co vedlo k částečnému předávkování? Pacient měl nově naordinovánu skupinu léčiv – antiepileptik, které mohou k intoxikaci paracetamolem rapidně přispět.
A proč černým uhlím do něj? Aktivní uhlí dokáže na svůj povrch (proto jej nikdy nerozkousáváme) adsorbovat různé látky, jakožto léčiva i toxiny. Díky této vlatnosti je proto vhodné nejen na neinfekční průjem.

Galerie

Text 3

Zač je toho potah?

Mnoho příhod s podobným scénářem nevědomky psali požívači Ibalginu – oné klasické růžové pilulky. I když její konzumace je v Čechách oblíbeným sportem na různé druhy bolestí, málokdo ví, že právě onen růžový potah je zdrojem bolestí žaludku a nevolnosti. Máte-li takový problém, doporučím sebou jakožto prosté analgetikum spíše “ibalgin bez potahu” jako například Apo-ibuprofen či mnoho dalších. Předávkování Ibalginem není smrtelné, nicméně opět destruktivní pro játra a ledviny. Rozhodně musíme zapomenout na mylnou úměru: „větší bolest, přidej prášek“. Jedná se o lék se stropovým efektem, nelze od nej čekat více při znásobení dávky. Máte-li vyšší spotřebu analgetik, například z důvodu častých bolestí zad, raději inkasujte od svého lékaře předpis na medikament pro vás vhodnější. Není hrdiství trpět s batohem na zádech, ba co víc, tělo kompenzuje bolest třeba i svalovou kontrakturou (chronické stažení svalu na podkladě dráždění z okolí), která situaci v závěru jen zhorší.

“DITHIADEN SNIŽUJE POZORNOST A MŮŽE ZPŮSOBIT OBLUZENÍ”

 

Posledním léčivem, často přeceňovaným, jsou prostá antihistaminika bez předpisu, tedy např. Zyrtec. Při rozohnění alergické reakce se nemůže jednat o lék záchranný, jelikož jeho efekt spočívá ve dlouhodobém pobírání a profylaxi. Pro silného alergika je v mnoha případech vhodný dithiaden, který pomoci dokáže, ale pozor, snižuje pozornost a může způsobit obluzení – po jeho aplikaci není vhodné vyskočit v kolmý to vápencový masiv. Každý alergik je jiný, proto si jeho deficit zaslouží konkrétní doporučení alergologa.

Ať už se v terénu uchýlíme k léčbě čehokoliv, držme se těchto základních pravidel. I když půjde o průjem s osvědčenou intervencí Smecta + banán, nebo rýmu, na kterou lék není a nebude, zacházejme i s léky bez předpisu rozumně. A prosím, chraňte nebohé pacienty před léčiteli, kteří uzdravují buď svěcenou virgulí, nebo stylem: “Hele, máma má tohle na žaludek, tak to zkus”. Přeji co nejméně alchymie v krevním řečišti.

Facebook

TOC