Příprava na velehory

perex

„Kamarádi zlehka nakračují v dálce. Když se k nim konečně přibelháte, začínají se zvedat a vás postupně dožírá nejkratší čas na pauzu.“ Co s tím? Buď si sežeňte pomalejší společnost, nebo svoje tělo před odjezdem do hor trochu zapřáhněte.

Kredity

T: Nikola Jandová F a V: Standa Mitáč

Text 1

Píííp, pííp… Mobil mi zase natřásá celou tašku. Ze zprávy od kamarádky se mi rozšiřují zorničky. Na netu jsou prý konečně letenky, na které už nějakou dobu čekáme. Do večera máme trochu vítr v kalhotech, aby nám je nikdo nevykoupil. Naštěstí jsme byli rychlí a odnesly to jen platební karty: letos se jede do nepálského Himaláje!

 

První pokusný běh po delší době nicnedělání: vláčím se a těžce mi klesá brada. Zkouškové období si ze mě jako vždy vytvořilo funící trosku s jazykem vyplazeným až dolů z Petřína. Svaly se mnou odmítají spolupracovat a jdou do protiútoku.

 

Takhle do hor odjet nemůžu, dělala bych kamarádům batoh navíc… A nosiče si platit nehodlám. Chce to přípravu. Dobré je s ní začít alespoň dva měsíce před odjezdem.

Galerie 1

Text 2

Běh – investujte svůj čas do svého srdce

 

Příprava se neobejde bez aerobní činnosti, jakou je právě mé oblíbené běhání. Vytrvalostním během dlouhým alespoň 45 minut si srdce libuje. V horách mi naoplátku zajistí službu formou dostatečně rychlé dodávky okysličené krve k pracujícím svalům. Tréninkem mi srdíčko vypuzuje čím dál tím víc krve během systoly. Ke svalům se tak dostane více okysličené krve, a proto tolik nevadí snížený atmosférický tlak a menší parciální tlak kyslíku ve vzduchu. Nelenim a běhám třikrát týdně, nejčastěji v pondělí, středu a sobotu.

Ideální je před během trochu probudit tělo a „promastit“ klouby lehčí fyzickou aktivitou. Já to dělám tak, že na svůj běžecký okruh za město jezdím klidným tempem 10 minut na kole. To zamknu ke stromu a odběhnu svůj lesní desetikilometrový okruh. Po doběhnutí sednu na kolo a pomalým tempem se dovezu domů. Tím spálím vytvořený laktát a následující den mě svaly nebolí.

Posilovna a trekking: jde to k sobě?

 

„Závislost“ na učení, mi nedodává klidu ani o prázdninách a svoji dávku si podávám formou kurzu Fitness instruktor. Fitkem do té doby nepolíbená nervózně pokukuju na všechny zpocené nasteroidované balónky (více v infoboxu), doufajíc, že o mě nikdo pohledem nezavadí. Všichni tlačí, vzdychají, rvou to svoje: „no pain, no gain!“

Konečně přicházím na to, jak vzít činku do ruky, a tak mi po chvíli ostychu fitko začíná do přípravy na hory celkem zapadat. Volím cviky zaměřené na zpevnění bederní páteře, ramen a břicha, abych v horách vydržela velkou dávku batožinové hmotnosti. Posilování velkých hýžďových svalů mi zajistí lehčí výstup do kopce a kámoši mi neutečou někde v dálce. Menší zátěž o deseti opakováních ve třech sériích každého cviku si opakuji vždy v úterý a čtvrtek.

Předěl / Citace


“Po doběhnutí sednu na kolo a pomalým tempem se dovezu domů. Tím spálím vytvořený laktát a následující den mě svaly nebolí.”

Text 3

Ať vás nepřekvapí přelézání skal

 

Nedělám si iluze o tom, že by přítel do treku nezařadil zase nějaké to „lehčí“ sedlo. Minulý rok jsme na jedno takové narazili v Kyrgyzstánu. Při jakémkoliv pohybu směrem dolů létaly šutýrky o velikosti mé hlavy. Při sestupu čtyřkovým sypavým terénem se mi svíral žaludek – šli jsme jako za starých časů pěkně bez sedáků, s tenkým lanem kolem pasu a s 20kilovými batohy. Zkrátka a dobře, pokud se letos zase takové sedlo naskytne, budu své lezecké dovednosti vychvalovat do nebe. Když mi to čas dovolí, lezení alespoň jednou týdně se rozhodně vyplatí!

 

 

Nabírání výšky do zásoby

 

Pár týdnů před odjezdem do Himalájí se nám snad poštěstí odjet na několik dní do Alp. Moje tělo si tady ve výškách nad 3000 m n. m. navykne na trochu řidší vzduch a předem se aklimatizuje. Sníží se mi tím riziko vzniku akutní horské nemoci (AHN). Aklimatizace se vytváří individuálně, ale vždy to trvá minimálně 2-3 dny. Celkem přísné je, že vydrží jen zhruba měsíc, proto musíme přípravné hory správně načasovat.

 

Klidně se ale může stát, že na výpravu do Alp za účelem ozbrojit své tělo magickou silou proti neduhům AHN nebudeme mít čas. Pak nám nezbývá lepší řešení, než si před naším vysněným kopcem v Himálaji vyšlápnout pár „lehčích“ sedel přímo na místě, s plnou náloží na zádech a bez pomoci ušatých oslíků a Šerpů.

 

Snad mi moje protestující tělo odpustí tolik „škod“ na něm napáchaných a na oplátku si vychutná zasloužený výhled na nekonečné množství zasněžených vrcholků a zelených údolí téměř z letecké výšky!

BOXY

One-repetition maximum znamená množství síly, které lze aplikovat pouze jednou. Pokud provádíte jakýkoliv cvik, 1RM představuje tu nejvyšší hmotnost závaží, se kterou cvik ještě vykonáte. Procenta 1RM se využívají při dávkování zátěže ve fitness, např. 80 % 1RM je možné zvednout sedmkrát, 60 % 1RM dvacetkrát.

Anaerobní způsob uvolňování energie se uplatňuje při intenzivních zátěžích trvajících do dvou minut. (sprint) Hlavním zdrojem energie bývá glukóza.

Aerobní způsob probíhá pomaleji během vytrvalostních činností nad 20 minut. Hlavním energetickým zdrojem jsou tuky a mastné kyseliny.

Neboli maximální spotřeba kyslíku, vyjadřuje množství kyslíku spotřebované v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Znamená to vlastně největší možné množství přijatého kyslíku, které jsou svaly schopné využít pro svou práci. Patří mezi nejlepší ukazatele vytrvalostní zdatnosti. Cím vyšší VO2max, tím větší je sportovec vytrvalec. VO2max se zvyšuje právě vytrvalostní aktivitou.

Balónek je exemplář lidského druhu, který se vyznačuje těmito znaky: deltový sval má křivky rovnoramenného trojúhelníka a plynule se zanořuje do bicepsové masy, která připomíná horu Říp. Celá ruka odstává od trupu a jedinec ji není schopen přitáhnout k vulkanickému hrudníku.

Zmíněné struktury se nedoporučuje propichovat jehlou, jelikož hrozí riziko náhlé exploze svalového glykogenu. V odborných kruzích se o balónku hovoří jako o mezomorfu, tedy pojídači značného množství gainerů, mega massů a proteinových suplementů.

Facebook

TOC