Rudé akvárium

perex

Otevřené zahrádky hospod už si nikdo z nás nepamatuje, teploty v Čechách klesly pod únosnou mez. Co s tím? Můžete se vydat do hor a pak zas za pár dní snít o teple… Nebo si čekání můžete zkrátit – koupit letenku směr Egypt, kde na vás čeká permanentní léto, průzračné moře, nekonečná poušť, oázy a 90 milionů Arabů.

Kredity

T a F: Michal Guzi

Text 1

Loni v zimě jsem to vyřešil radikálně, sbalil si pár letních věcí a odjel jsem se před mrazy schovat do Hurghady, ačkoliv nejsem rozhodně fanoušek hotelových komplexů, plážového turismu a dotěrných prodavačů, kterými je toto egyptské letovisko pověstné.

Rudé moře je zejména pro návštěvníky z Evropy přímo ideálním místem k celoročnímu potápění. Teploty málokdy klesají přes den pod 22 stupňů a teplota vody kolem Hurghady se i v nejstudenějším měsíci lednu drží kolem dvacítky. Podnebí a geomorfologie byly také hlavními faktory pro rozvoj tak bohatého podmořského života. V Rudém moři je popsáno přibližně 250 druhů korálů a 1200 druhů ryb, přičemž zhruba 20 % je endemických. Ideální místo pro prožití alespoň části zimy!

Galerie 1

Předěl / Citace


„Zní to jako klišé, ale Francouzi moc nerozumí, Rusové se chtějí ponořit hned napoprvé alespoň do dvaceti metrů a Poláci s Čechy jsou po včerejší bujaré noci dost rozespalí…”

Text 2

Insallah!

 

Po dosednutí letadla a vystání fronty na vízum se na vás před letištní halou okamžitě sesypou taxikáři a počáteční náladě nepřidá ani cesta z letiště kolem stovek nedostavených betonových monster, které někdy možná budou hotely a bytové komplexy. Někdy možná nebo jak by řekli Egypťané – Insallah. Krásu a kouzlo přímořského letoviska hledejte jen v hotelové zahradě, protože Hurghada má do vymazlených evropských středisek dost daleko. Veřejné pláže neexistují, vše bylo prodáno developerům, a tak ráno můžete běhat víceméně od plotu k plotu, chodit si pro drinky s panšovaným alkoholem na bar a s animátory hrát šipky, bingo nebo vodní pólo. Nuda.

Turista „tradiční“

 

Většina lidí jezdí do Egypta na 11 až 14 dní. Jeden den stráví výletem do Luxoru, další obětují nákupům, třetí prosedí na toaletě a zbytek na baru, na pláži a možná šnorchlováním. Občas se tam ale najde i jeden či více dnů na potápění. Lodě vyjíždí každé ráno. Za pár desítek euro se o vás postará posádka na jednom ze stovek plavidel brázdící vody kolem Hurghady. Ranní brífink s vysvětlením signálů potřebných pro podvodní komunikaci, zkouška masky, ploutví a jde se do neoprenů. Každý potápěč pracující s turisty už víceméně ví, co má od jakého klienta čekat. Zní to jako klišé, ale Francouzi moc nerozumí, Rusové se chtějí ponořit hned napoprvé alespoň do dvaceti metrů a Poláci s Čechy jsou po včerejší bujaré noci dost rozespalí…

Předěl / Citace 2


„Kolem takto frekventovaných útesů je značné množství druhů, které si zvykly na lidskou přítomnost a vůbec se nás nebojí.”

Text 3

Do hlubin

 

Máme štěstí – je bezvětří, teplota kolem 27 stupňů a na pravoboku naší lodi jménem Princess Karim laškuje pár delfínů. Naším dnešním cílem je místo jménem Gotta Abu Ramada – velký korálový blok je po právu přezdíván Akvárium a jedná se o jedno z nejpopulárnějších míst k potápění v Hurghadě. Po přivázání lodi k úvazům seskakujeme do křišťálově čisté vody a čeká nás zhruba čtyřicetiminutový ponor s viditelností kolem 40 metrů. Maximální hloubka tohoto místa je 15 metrů a pestrobarevný podmořský život je opravdu na dosah. Levitujeme 10 metrů pod hladinou a kolem proplouvá Napoleon (Cheilinus undulates), až dva metry dlouhá ryba žijící od Rudého moře až po jižní Pacifik. Kolem takto frekventovaných útesů je značné množství druhů, které si zvykly na lidskou přítomnost a vůbec se nás nebojí. Patří mezi ně například kanicové, ostencovité ryby, ploskozubci nebo všudypřítomné murény, které v Rudém moři dorůstají impozantních rozměrů a zkušení, avšak neohleduplní potápěči si občas nějakou pohladí. Potkáváme i pár ropušnic a perutýnů, ale stále platí, že největším nebezpečím pro potápěče v Rudém moři jsou potápěči sami…

Ponor končí a my šplháme zpět po žebříku na palubu Princess Karim. Oběd voní po celé palubě, v termosce je stále dost čaje a začínám se znovu prohřívat. Připlouvá k nám další loď, hází nám lana a parkuje vedle nás. Pocit z povedeného ponoru naší posádce kazí přítomnost nechvalně známé společnosti na vedlejší lodi.

Předěl / Citace 3


„Rudé moře i kvůli tomu pomalu přestává zvládat nápor turismu a s tím související zátěže.”

Text 4

Nejasná budoucnost podmořského ráje

 

Přestože v Egyptě existuje spousta zákonů na ochranu křehkého mořského ekosystému a hlídky agentury HEPCA, starající se o odpady a problematiku ochrany životního prostředí na pobřeží, pravidelně patrolují kolem Hurghady, najdou se lodě s posádkou, kterým je to vše jedno. Odhazují odpadky do moře, kotví svá plavidla na korálech, a to, co příroda budovala desítky let, zničí svým chováním v okamžiku nebo postupně, a o to systematičtěji. Rudé moře i kvůli tomu pomalu přestává zvládat nápor turismu a s tím související zátěže. Korály odumírají, větší ryby a žraloci se schovávají v hlubinách dál od lidí, dugongové bývají masakrováni rychlými motorovými čluny. V Hurghadě a blízkém okolí je více než 100 divecenter a v hlavní sezóně každé operuje s několika loděmi. Dejte si práci s tím, s kým se jdete potápět a dívejte se kolem sebe, jak se vaši průvodci chovají. Až přijedete příště, nemusí v tom obrovském akváriu být už skoro žádná ryba. Místo delfínů, barakud, chobotnic, sépií, rejnoků a barevných korálových rybiček uvidíte barevné sáčky od chipsů, nedopalky od cigaret a plechovky od koly.

Facebook

TOC