Syntetický spacák
Vyplatí se?

perex

S prvním jarním oteplením vzrůstá každoročně poptávka po spacích pytlích. Třísezónní spacáky ze syntetických materiálů jsou jednoznačně nejprodávanější kategorií. Pro jakou náplň se ale rozhodnout? A je vůbec syntetika tou správnou volbou?

Kredity

T: Martin Kus, F: archiv výrobců

Text 1

 Syntetické spací pytle jsou pro uživatele atraktivní z mnoha důvodů. Jsou v první řadě levnější než jejich péřoví konkurenti. Zatímco za péřový spacák zaplatíme cca 5 000-7 000 Kč, ten syntetický nás vyjde zhruba na polovinu. Dalším plusem je velmi snadná údržba. Spacák se dá snadno vyprat v pračce, i když je nutné použití speciálních pracích prostředků a vyloučení aviváže i odstřeďování při vysokých otáčkách. Ve vlhkém prostředí syntetický spací pytel výrazně neztrácí své izolační schopnosti a po navlhnutí velmi rychle vysychá. Dalo by se tedy říct, že pro naprostou většinu turistů a táborníků je ideální volbou. Na tomto světě však není ideální téměř nic, a tak i syntetika má své slabiny.

Syntetika rychle stárne

 

Tou nejdůležitější je poměrně rychlé stárnutí syntetických materiálů, které spočívá ve snižující se schopnosti izolovat vlivem stlačování náplně. K tomu dochází jednak sbalováním spacáku do těsných prostor batohů a zavazadel a také samotným používáním, kdy spodní vrstva spacího pytle, na které ležíme, odolává velkému tlaku našeho těla. Proces degradace syntetické náplně vlivem jeho stlačování je bohužel nevratný, a tak se může stát, že u méně kvalitních náplní bude po několika sezónách spacák původně do -5 stupňů vhodný do +5, což je pro uživatele vždy velkým zklamáním. Je to o to horší, že takový spacák je pak vhodný pouze do letních podmínek, nicméně jeho hmotnost zůstává stejná. Ke slehávání náplně dochází pochopitelně i u péřových spacáků, jen s tím rozdílem, že náplň je možné “oživit” vypráním v kvalitním pracím prostředku, a tak je stárnutí péřové náplně podstatně pomalejší, než je tomu u syntetiky.

Porovnáme-li velikost a objem po sbalení u syntetických a péřových spacích pytlů, zjistíme, že kvalitní péřáky jsou zhruba na dvou třetinách váhy i objemu ve srovnání se syntetickými. To může být pro výběr spacího pytle rozhodující, protože většina uživatelů chce vysokou tepelnou izolaci při minimální váze a objemu.

Výše popsané výhody a nevýhody syntetických spacáků platí samozřejmě pouze v obecné rovině. Rozdíly mezi jednotlivými náplněmi mohou být propastné. Nabídka je dnes tak široká, že běžný uživatel nemá šanci se zorientovat, a tak mu jako kritérium pro výběr slouží výrobcem udaný teplotní komfort, případně rozměry a hmotnost. Tyto parametry jsou však u méně seriózních výrobců často zavádějící, nadsazené či úplně „vycucané z prstu“. Abychom se nenechali napálit, je třeba znát alespoň základní rozdělení, vlastnosti a parametry syntetických materiálů.

Základní a vývojově nejstarší skupinou syntetických materiálů jsou dutá vlákna. Jedná se o nejčastěji polyesterová vlákna dlouhá několik desítek centimetrů zpracovaná do tzv. izolačního rouna. Jednotlivá vlákna mají uvnitř jednu či více dutinek, ve kterých jsou molekuly vzduchu. Ty se udržují nejen uvnitř vláken, ale i mezi jednotlivými vlákny. Izolační rouno tak může pojmout velké množství vzduchu, které izoluje teplo. Ze značkových materiálů využívajících tuto technologii můžeme zmínit např. Hollofil 608, Hollofil II, Quallofil, Quallo, Thermolite, Thermolite Active, Thermolite Plus, Thermolite Extra a Thermolite Extreme.

Předěl / Citace


„Sám jsem se stal obětí této kampaně a po krátkém čase se můj tří-sezónní teplý spacáček stal použitelným opravdu jen za teplých letních nocí.”

Text 2

Novější technologií jsou mikrovlákna. Jejich průměr je zhruba desetkrát menší v porovnání s dutými. Mikrovlákna jsou zpracována do rouna, jehož vnitřní chaotická struktura pojme velké množství vzduchových molekul. Ty jsou však pouze mezi jednotlivými vlákny, nikoliv uvnitř. Výhodou oproti dutým vláknům je nižší hmotnost a vyšší schopnost tepelné izolace. Slabinou je však právě tenkost vláken, která hůře snáší mechanické namáhání, rychleji se slehávají, a ztrácí tak své izolační vlastnosti. Typickým příkladem je materiál Thinsulate® od amerického výrobce 3M. Při uvedení na trh byl tento materiál podpořen masivní reklamní kampaní, ve které byl prezentován téměř jako zázračný izolant, který nemá konkurenci. Bohužel se v praxi ukázalo, že již po velmi krátké době materiál ztrácí své izolační schopnosti do té míry, že úbytek tepelného komfortu ve spacáku klesá až o deset stupňů. Sám jsem se stal obětí této kampaně a po krátkém čase se můj tří-sezónní teplý spacáček stal použitelným opravdu jen za teplých letních nocí.

Nejnovějším trendem ve vývoji syntetických náplní je kombinace obou výše zmíněných technologií. Příkladem může být Polarguard 3D od výrobce INVISTA tvořený jediným nekonečným tepelně pojeným smyčkovým dutým vláknem s trojúhelníkovou dutinkou, jehož průměr se blíží mikrovláknům. Kombinuje tak výbornou tepelnou izolaci mikrovláken s vysokou životností dutých vláken. Podobnou technologii používá i americký výrobce HarVest Consumer Insulation, Inc. Jeho materiál Climashield® XP vykazuje ve srovnání s Polarguardem 3D vyšší mechanickou pevnost a pružnost. Dle výrobce nezáleží na tom, jak často je materiál stlačován, schopnost vytvořit vysoký „loft“ se nemění. To jsou silná slova, které mají přesvědčit potenciální zákazníky, a tak by se měly brát přece jenom s rezervou. Pravdou ale je, že se parametry materiálu Climashield® XP nejvíce blíží péřovým náplním při zachování všech výhod syntetiky.

Dáte si sendvič?

 

Když už jsme si popsali základní druhy a vlastnosti syntetických náplní, bylo by vhodné ztratit také pár slov o konstrukci syntetických spacáků. Supermarketové „cenové bomby“ většinou užívají tu nejjednodušší a nejméně vhodnou konstrukci, a sice jednu vrstvu rouna prošitou skrz. Studené švy snižují tepelný komfort a tak výrazně degradují celý spacák. Vhodná a nejčastěji používaná je tzv. sendvičová konstrukce. Tu tvoří dvě či více na sobě nezávislé vrstvy izolačního rouna. Čas od času se můžeme setkat i s tzv. šindelovou konstrukcí, kterou tvoří vzájemně se překrývající pásy izolačního rouna přišité k vrchní tkanině na jedné straně a k vnitřní na druhé straně. Spací pytel pak působí dojmem vysokého „loftu“. Jak sendvičové, tak šindelové konstrukce poskytují vnitřní náplni dostatečně pevné ukotvení, což podporuje jak izolaci, tak životnost.

Stejně jako způsob zakomponování izolační vrstvy do spacáku, tak i jednotlivé konstrukční detaily ovlivňují výsledný tepelný komfort spacáku. Nutností je například masívní vnitřní léga pod zipem, vhodné je i dvojí stahování – kolem hlavy a kolem ramen. Tvar spacího pytle doporučuji zásadně mumiový. Množství vzduchu, které musíme naším tělem zahřívat, by mělo být co nejmenší. Rovný dekový střih je vhodný pro spaní v chatách či srubech, kde upřednostňujeme pohodlí před tepelnou izolací.

Než si představíme pár konkrétních spacích pytlů vyskytujících se v současnosti na českém outdoorovém trhu, nutně zmíním snad nejdůležitější aspekt při výběru vhodného spacáku. Schopnost snášet nízké teploty při spánku je vysoce individuální a závisí na velkém množství různých faktorů jako věk, tělesná kondice, momentální fyzická dispozice, dehydratace, vlhkost vzduchu, kvalita karimatky… Z těchto důvodů výrazně doporučuji vybírat spacák s dostatečnou tepelnou rezervou, a to i za cenu vyšší hmotnosti spacáku. Platí to pro všechny outdooristy, ale pro ženy zvlášť. Ty bývají často zimomřivé díky nižšímu krevnímu tlaku a horšímu prokrvování periferních částí těla. Z praxe znám dost příkladů, kdy naše zákaznice používají na běžnou tří-sezónní turistiku zimní péřové spací pytle určené do mrazů Himálaje a jsou s nimi maximálně spokojené.

produkty

aventuro_spacarky_01

Tří-sezónní spací pytel Latitude X1150 od renomovaného amerického výrobce firmy Coleman je typickým příkladem velmi slušné kvality za rozumnou cenu. Vnitřní náplň je tvořena tepelně pojeným mikrovláknem Coletherm® XTR složeným ze tří druhů vláken včetně dutých. Vysoký loft náplně je podpořen šindelovou konstrukcí. Použitá hmotnost náplně 1165 g stačí na to, aby spací pytel odolával i mírně záporným teplotám. Přízemní mrazíky v jarním období tedy nejsou problém, stejně tak sychravé podzimní počasí. Většina uživatelů, zvlášť těch objemnějších, určitě ocení druhý boční zip „expander“ po jehož rozepnutí se vnitřní objem spacáku výrazně zvětší a spaní je tak pohodlnější. V nohách je spacák vybaven vnitřní fleecovou vložkou pro lepší zateplení. Při hmotnosti 1,99 kg, komfortní teplotě -4 °C a doporučené ceně 2 250 Kč je Latitude X1150 určitě dobrou volbou.

orientační cena: 2 250 Kč

 

aventuro_spacarky_03

Tří-sezónní spací pytel Bivak X3 od českého výrobce Hannah obsahuje syntetickou náplň Izotherm Dura. Tu tvoří silikonizované duté vlákno. Technologicky je to tedy spíše klasický materiál, jehož vlastnosti zlepšuje silikonová úprava, která zvyšuje odolnost vůči vodě a proti slehávání. Střih spacáku je klasická mumie s dvojím stahování kolem hlavy a ramen. Kapuce je anatomicky tvarovaná, zakončení v nohách poskytuje pohodlí pro chodidla. Samozřejmostí je boční zip krytý vnitřní légou s dvoucestným zipem. Hmotnost činí 1 750 g a tepelný komfort -2 °C. V porovnání s výše zmíněným spacákem Coleman Latitude X1150 je sice lehčí, zato méně teplý a střih neposkytuje žádné dodatečné benefity.

orientační cena: 2 290 Kč

aventuro_spacarky_02

Marmot W’s Wave III je dámský třísezónní spacák. Jako náplň je zde použit u nás málo známý SpiraFil. Jedná se o kombinaci dutého vlákna a mikrovlákna. Spacák vytváří už na první pohled výjimečný loft, což je dáno jednak samotnou povahou náplně tak i jeho šindelovou konstrukcí. Dámský střih je širší v bocích a užší v nohách, což zlepšuje pohodlí při spánku i tepelnou izolaci. 3D kapuce Nautilus dokáže velmi pohodlně obalit hlavu, lichoběžníkový „footbox“ vytváří prostor pro chodidla a navíc je doplněn kapsou na ohřívač nohou. Boční zip je vybaven kapsičkou na jezdec, aby se zabránilo jeho kontaktu s tváří. Při tepelném komfortu 1 °C a hmotnosti 1 726 g se Wave III nachází na pomezí letních a tří-sezónních spacáků. Při ceně téměř 3 000 Kč je tak poměrně drahou variantou k předchozím dvěma, nicméně jeho velkým benefitem je propracovaný střih respektující odlišné proporce dámské postavy.

orientační cena: 2 990 Kč

Facebook

TOC